Gotówka rośnie, ale akcje wciąż są najpopularniejsze

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 16-06-2011, 00:00

Udział gotówki w portfelach wzrósł najwyżej od roku — wynika z sondażu przeprowadzonego przez BofA Merill Lynch.

Udział gotówki w portfelach wzrósł najwyżej od roku — wynika z sondażu przeprowadzonego przez BofA Merill Lynch.

Pogłębiająca się korekta na rynkach skłoniła zarządzających do zmniejszenia dźwigni finansowej. Przeciętnie fundusze hedgingowe utrzymywały aktywa przewyższające kapitały o 27 proc. — wynika z badania przeprowadzonego między 3 a 9 czerwca wśród inwestorów na całym świecie. W poprzednim miesiącu ankietowani przyznawali się do dwa razy wyższej dźwigni.

— Inwestorzy rzeczywiście stronią od ryzyka od początku miesiąca. Jednak wiele wskazuje, że najgorsze jest już za nami — ocenia Patrik Schowitz, strateg europejskiego rynku akcji w BofA Merill Lynch.

Mimo ochłodzenia nastrojów fundusze wciąż najchętniej inwestują w akcje. Odsetek instytucji, które utrzymywały więcej papierów udziałowych niż zakłada ich polityka, przekracza odsetek tych stroniących od akcji o 27 proc. Jeszcze miesiąc temu różnica sięgała jednak aż 41 proc.

Słabnie zachwyt surowcami. Tą grupę aktywów przeważa jedynie 6 proc. inwestorów więcej niż je niedoważa. Surowcom nie sprzyja zakończenie nadzwyczajnych programów wspierania gospodarki przez Fed. Prawie 2/3 ankietowanych nie sądzi, by kolejny program skupu obligacji był w zasięgu. Ci, którzy oczekują ponownego złagodzenia polityki monetarnej, w większości twierdzą, że może ono nastąpić w drugiej połowie 2011 r. lub w pierwszej połowie przyszłego roku.

Zmniejsza się natomiast powoli niechęć do obligacji. Inwestorów niedoważających je w portfelach było o 35 proc. więcej, niż było tych, którzy w papierach lokowali więcej kapitału, niż wskazywała polityka ich funduszy. Miesiąc temu niedoważających było więcej o 44 proc.

— Inwestorzy, którzy zmniejszyli ponoszone ryzyko, przybrali postawę wyczekującą. Rynek zdyskontował już jednak bardzo dużo niekorzystnych informacji — komentuje Patrik Schowitz.

Fundusze wciąż postrzegają rynki wschodzące jako najbardziej atrakcyjne. Przeważa je 23 proc. ankietowanych. Tuż za nimi uplasowały się jednak akcje amerykańskie. W niełasce wciąż są spółki europejskie oraz japońskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu