Gotówka wróci do Asseco

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Informatyczna firma ma w kasie o dwie trzecie mniej niż przed rokiem. To tylko chwilowy spadek — zapewniają menedżerowie.

Grupa Asseco na koniec września miała blisko 0,5 mld zł gotówki i ekwiwalentów wobec 1,5 mld zł rok wcześniej. Pieniędzy jest mniej, choć w tym czasie rodzimy gigant branży IT sprzedała pakiet akcji Formuli Systems za równowartość 366 mln zł. Samo Asseco Poland (spółka matka) na koniec września miało 241 mln zł gotówki w porównaniu z 8,6 mln zł rok wcześniej.

prezes Asseco Adam Góral
Zobacz więcej

prezes Asseco Adam Góral Marek Wiśniewski

Spadek gotówki na poziomie grupy wynika m.in. z faktu, że na koniec września nie były konsolidowane wyniki Formuli Systems. Drugi powód zmniejszenia nakładów pieniężnych to gorsze przepływy. Po trzech kwartałach 2017 r. przepływy operacyjne netto były na poziomie 265,5 mln zł w porównaniu z 540,2 mln zł rok wcześniej.

— Trzeci kwartał był jeszcze słaby pod tym względem. To powinno zmienić się w czwartym kwartale oraz pierwszych dwóch kwartałach przyszłego roku — wówczas przepływy będą lepsze. Wynika to z faktu, że realizujemy długoterminowe projekty, które będą płatne po zakończeniu, jak np. z Orange Polska — mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco.

Gotówkę ze sprzedaży akcji Formuli grupa chce wykorzystać m.in. na akwizycje. — Cały czas szukamy celów do przejęcia. Przeanalizowaliśmy całą masę spółek, także w Stanach Zjednoczonych. Niestety, wyceny niektórych firm są mocno zawyżone, co wynika m.in. z faktu aktywności funduszy private equity — mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland.

Zasoby pieniężne informatycznej grupy, poza poprawą przepływów i powrotem do konsolidacji Formuli, mają szansę zwiększyć się również z innego powodu. Asseco nie wyklucza sprzedaży Aquaparku w Sopocie. Transakcją było zainteresowanych ostatnio kilka podmiotówz branży deweloperskiej i hotelarskiej. W księgach jest on wyceniony na ponad 80 mln zł. Spółka chce też sprzedać nieruchomość w centrum Wrocławia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gotówka wróci do Asseco