Gotówka zaleje Prochem

opublikowano: 30-10-2017, 22:00
aktualizacja: 30-10-2017, 23:34

Spółka o kapitalizacji na poziomie 70 mln zł dostanie od PERN około 46 mln zł odszkodowania i odsetek. Sprawa sięga 2005 r.

Inżynieryjno-budowlany Prochem dostanie od państwowego PERN, byłego kontrahenta, sutą rekompensatę. Sąd zasądził na rzecz konsorcjum Prochemu odszkodowanie o wartości 40 mln zł, którą powiększą ustawowe odsetki. W zależności od transzy odszkodowania liczą się od 2006 lub 2007 r. Według naszych obliczeń, łącznie można je szacować na… około 52 mln zł. Daje to łączną kwotę odszkodowania na poziomie 92 mln zł, ale Prochem podał, że na niego przypada połowa tej kwoty, a reszta na konsorcjanta. Dla Prochemu to dobre wieści.

Dostanie około 46 mln zł, podczas gdy jego kapitalizacja wynosi około 70 mln zł. Kurs spółki rósł na wczorajszej sesji. O decyzji sądu Prochem poinformował w poniedziałek. Apelacja PERN została oddalona, co oznacza, że wyrok sądu niższej instancji jest prawomocny. Korzenie sprawy sięgają aż 2005 r. Wtedy PERN wypowiedział konsorcjum Prochemu i Megagazu umowę na realizację trzeciej nitki rurociąguPrzyjaźń na odcinku wschodnim (Adamowo — Płock).

— Powodem było nienależyte wykonywanie jej zapisów przez konsorcjum Prochem — Megagaz. Kontynuowanie umowy w żaden sposób nie gwarantowało zachowania jakichkolwiek przyjętych przez strony terminów realizacji budowy rurociągu, a przede wszystkim nie zapewniało utrzymania określonego poziomu kosztów — mówił wówczas, cytowany przez „PB”, rzecznik PERN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy