GPW bliżej oceniania klientów

opublikowano: 19-07-2018, 22:00

Giełda pozostanie udziałowcem spółki oceniającej emitentów. Dla tych z oceną szykuje segment Prime na rynku obligacji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz Instytut Analiz i Ratingu (IAiR) podpisały umowę inwestycyjną, zgodnie z którą GPW, PFR i BIK podzielą się IAiR po jednej trzeciej. Po dokapitalizowaniu IAiR — należący obecnie wyłącznie do giełdy — rozpocznie działalność związaną z udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym podmiotów gospodarczych, przede wszystkim emitentów obligacji. Ma to nastąpić w drugiej połowie 2018 r.

Niezbędnym warunkiem rozpoczęcia działalności ratingowej przez IAiR jest rejestracja w Europejskim Nadzorze Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Taki wpis mają już polskie spółki EuroRating, INC Rating, SPMW Rating oraz prowadzące działalność globalnie Fitch czy Moody’s. Nawet ci giganci wydają oceny ratingowe dla polskich przedsiębiorstw.

Przy okazji umowy mającej rozruszać IAiR, której udziałowcem jest i pozostanie giełda, ta ostatnia zapowiedziała jednak utworzenie na obligacyjnym rynku Catalyst specjalnego segmentu Prime, na którym będą notowane instrumenty posiadające rating.

„Funkcjonowanie niezależnej instytucji ratingowej zwiększy wiarygodność, przejrzystość i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego w szczególności poprzez zapewnienie możliwości lepszego oszacowania ryzyka przez podmioty finansowe i niefinansowe” — przekazała giełda w komunikacie o umowie z PFR i BIK.

IAiR powstał w lecie 2014 r. Prezesem GPW był wtedy Adam Maciejewski. Po nim nastał Paweł Tamborski, który pomysł odstawił na boczny tor. Widział bowiem konflikt interesów w ocenie emitentów przez samą giełdę. Za Małgorzaty Zaleskiej sprawa nie ruszyła z miejsca, choć pod koniec swojego urzędowania na GPW zapowiedziała ona przekształcenie IAiR w Polską Agencję Ratingową.

W listopadzie 2017 r. porozumienie z PFR i BIK podpisał kolejny już prezes giełdy — Marek Dietl. Najnowsza umowa jest efektem tamtego porozumienia.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu