GPW chętna do odpoczynku

Konrad Sobiecki
12-08-2009, 08:21

Po wtorkowej sesji widać wyraźnie, że  większość inwestorów traktuje już napływające informacje jako wabik do zamykania otwartych pozycji. Czy czeka nas kolejny dzień spadków?

Dzisiejsza sesja nie zapowiada się dużo lepiej od wtorkowej. Za spadkami przemawia bowiem słabe zakończenie sesji za oceanem. Na Wall Street znacznie traciły papiery spółek finansowych po tym jak pożyczkodawca CIT odłożył w czasie publikację wyników finansowych za II kw. Inwestorom nie spodobało się usprawiedliwienie, że musi on jeszcze dopracować plan restrukturyzacji. To może odbić się również i na bankach notowanych w Europie, w tym na GPW. Ostatecznie S&P500 nie obronił ciężko przeforsowanego poziomu 1000 pkt., kończąc 1,3 proc. spadkiem, DJ zniżkował o 1 proc. a technologiczny Nasdaq stracił 1,1 proc.

Za spadkami przemawia też dalsza obniżka cen ropy. Na wczorajszej sesji jej kurs zszedł o ponad 1,5 proc.  do 69,6 USD za baryłkę, co zapewne przełoży się na notowania spółek z sektora.

Rynek otrzymał także kilka pozytywnych informacji. Pierwszą z nich jest dobra passa azjatyckich rynków akcji, gdzie w godzinach porannych na większości dominował popyt. Amerykańskie kontrakty na indeksy rynków akcji również rosną, co wzmocni obóz kupujących. WIG20 wspierać będzie opublikowany wczoraj po sesji lepszy od prognoz wynik finansowy PBG czy lepszy wynik za II kw. banku ING.

Z technicznego punktu oporem dla WIG20 jest poziom 2000 pkt. O tym, czy w najbliższych dniach zostanie on pokonany, zdecydują nastroje na rynkach zagranicznych. Polscy inwestorzy będą musieli dodatkowo uwzględnić wyniki naszych spółek. W czwartek poda je PKN Orlen, a dzień później m.in. Getin, KGHM, Asseco Poland czy Budimex.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW chętna do odpoczynku