GPW: dzień cudów

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 01-10-2009, 18:06

Dzisiejszą sesję bez wątpienia można nazwać dniem cudów. Od początku bowiem wyglądała ona znacznie inaczej niż standardowa. Już w pierwszych chwilach byki przejęły inicjatywę i WIG20 rósł ponad jeden procent na solidnych obrotach. Główną zasługą tego była aktywność inwestorów na  PKO BP, którzy walcząc o nieznanej jeszcze wysokości prawa poboru doprowadzili do niemal 5 procentowych wzrostów na tych akcjach.

Co więcej WIG20 w trakcie dnia nie reagował na żadne osłabienia zachodnich parkietów. W stabilizacji trwaliśmy na wzrostach i rynkowi nic nie zagrażało. Przy minimalnej zmienności inwestorzy przyjmowali też kolejne dane makro, których dziś było całe multum. Pierwsze spływające na rynki informacje były dobre, ale ich znaczenie ograniczało się tylko do zachodnich giełd. Raport Challengera pokazał mniejszą od oczekiwań liczbę zwolnień, a tygodniowa ilość nowych bezrobotnych u USA była niewiele wyższa od prognoz. W części informacji z rynku pracy martwić może tylko rosnąca łączna liczba osób  na zasiłku, która wzrosła, ale rynki nie traktowały tego jako istotnego impulsu, bo już jutro publikowana będzie kompleksowa informacja o sektorze zatrudnienia. Pozytywnie natomiast zaskoczyły dane o dochodach i wydatkach Amerykanów Te wzrosły, co jest dobrym sygnałem, bo daje nadzieję, że konsumpcja nie będzie się zmniejszać.

Wszystko zmierzało do szczęśliwego zakończenia, ale podobnie jak wczoraj decydujące było ostatnie 30 minut. Opublikowany wtedy indeks ISM dla przemysłu był gorszy od prognoz i wyniósł 52,6 pkt. Najważniejsze jednak, że utrzymał się powyżej 50 pkt. co wciąż oznacza rozwój gospodarczy. To negatywne zaskoczenie przełożyło się na pogłębienie minusów na zachodzie, ale absolutnie nie miało znaczenia dla krajowego parkietu. U nas działy się wtedy prawdziwe cuda. Kurs PKO BP niepodziewanie stracił całą 5 proc. zwyżkę i spadł jak kamień rzucony  w przepaść. W tym samym czasie coraz więcej chętnych było na akcje wszystkich spółek z WIG20 poza PKO BP. Najlepiej wynik takiego zachowania widać było po fiksingu. Obrót się istotnie zwiększył, a aż osiem spółek z WIG20 wzrosło o ponad 5 proc. Stracił tylko PKO BP. W tej chwili nie sposób podać przyczyny takiego zachowania, ale już spekuluje się, że część rynku poznała szczegóły emisji nowych akcji PKO i stwierdziła, że nie jest satysfakcjonująca. Jak jest naprawdę dowiemy się dopiero wieczorem po upublicznieniu. W atmosferze walki na największych spółkach, małe i średnie były prawdziwą oazą spokoju. mWIG40 i sWIG80 praktycznie się nie zmieniły, a dzięki nagłym zmianom w WIG20 pomimo spadków największego banku indeks zyskał aż 2,9 proc.

Do tego wszystkiego trzeba dodać , że na rynku walutowym dominowały obawy o decyzje w sprawie PZU, na które złoty reagował osłabieniem. Jutrzejsza sesja nie będzie już tak ciekawa, bo PKO zostanie wyłączone z WIG20 i zapewne straci sporo na wartości, ale nie będzie to miało wpływu, bo największe ruchy kapitału już się dokonały.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane