GPW i Euronext w sojuszu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 2004-02-11 00:00

GPW i Euronext rozpoczęły już przygotowywanie wspólnej oferty.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą warszawska giełda i KDPW oraz Euronext zgłosiło chęć kupna 54,4 proc. udziałów NSE i 32 proc. akcji depozytu papierów wartościowych, o łącznej wartości 2,15 mln EUR. Litewski fundusz ds. prywatyzacji już zakwalifikował konsorcjum jako potencjalnego nabywcę tamtejszej giełdy.

— Na razie przygotowujemy ofertę. Wspólne wystąpienie z Euronextem zwiększa szansę zakupu litewskiej giełdy — podkreśla Piotr Szeliga, wiceprezes GPW.

Według przedstawicieli rynku, zawarcie konsorcjum z Euronextem, drugą w Europie platformą obrotu akcjami, której kapitalizacja przekracza 1,6 bln EUR może mieć strategiczne znaczenie dla GPW.

— Zawiązanie konsorcjum z tak dużą platformą jaką jest Euronext nie tylko zdecydowanie zwiększa szanse zakupu litewskiej giełdy. Wspólne przejęcie kontroli nad NSE może oznaczać początek bliższej współpracy obu parkietów — ocenia Grzegorz Leszczyński, szef Internetowego Domu Maklerskiego.

Jednym z rywali Euronext i GPW w walce o NSE będzie OMHEX, operator giełd z północnej Europy. Termin składania ofert przez potencjalnych nabywców upływa 5 marca tego roku.

Litewska giełda nie należy do żadnego aliansu. Jej kapitalizacja waha się na poziomie 2,6 mld EUR. NSE skupia 46 spółek.