GPW: indeksy w górę po decyzji RPP o obniżce stóp

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 27-06-2001, 12:44

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 150 punktów bazowych. Indeksy giełdowe na GPW zareagowały natychmiast znaczną aprecjacją. WIG 20 przekroczył poziom 1300 punktów i dalej rośnie. Decyzja o obniżeniu stóp przez RPP, była bardzo oczekiwana na rynku. Jednocześnie ekonomiści nie do końca wierzyli, że RPP zdecyduje się na ten krok. W rezultacie obniżka została przyjęta wręcz entuzjastycznie. Aktualnie niespodziewana decyzja przyczyni się do zahamowania tendencji spadkowej. Teraz na rynku zacznie się oczekiwanie na wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej, który zaważy w krótkim terminie na zachowaniu giełd światowych.

Poza graczami giełdowymi, pochlebne opinie o redukcji stóp przez RPP zdecydowanie przeważają wśród analityków. Jednocześnie zaznaczają oni, że aktualna skala obniżki nie koresponduje z pozostawieniem stóp na tym samym poziomie miesiąc wcześniej. Przeważa również opinia, że do wyborów nie należy się spodziewać kolejnej obniżki.

Po inforamacji o tym, że RPP obniżyła wszystkie stopy prpcentowe, złoty spadł do dolara i euro. Za dolara płacono 3,9635 złotego wobec 3,955 przed decyzją, a za euro 3,4255 złotego wobec 3,429.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: indeksy w górę po decyzji RPP o obniżce stóp