GPW: inwestorzy będą obserwować sytuację w Europie

Marek Druś
08-11-2001, 09:27

Na przebieg dzisiejszej sesji na GPW największy wpływ będzie miała sytuacja na giełdach zachodnioeuropejskich, gdzie nastroje kształtuje oczekiwanie na obniżenie wysokości stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

Wszystko przemawia za obniżką, szczególnie ostatnie dane makroekonomiczne gospodarki niemieckiej, największej na Starym Kontynencie. Najbardziej prawdopodobna wielkość cięcia to 25 pkt. bazowych. Choć rynki zdyskontowały w wynikach taki ruch europejskich władz monetarnych, powinien on zostać pozytywnie przyjęty.

Na GPW sytuacja nie powinna ulec znacznej zmianie. Prawdopodobnie utrzymają się wzrosty kursów papierów KGHM i PKN Orlen. Możliwa jest poprawa wyceny akcji Elektrimu. Jak podała dzisiejszy „Parkiet”, spółka jest bliska porozumienia z PZU Życie w sprawie wykupienie obligacji o wartości nominalnej 200 mln zł. Gazeta sugeruje, że stanowisko PZU w tej sprawie jest obecnie znacznie łagodniejsze niż pod koniec września, kiedy ją ujawniono. „Rzeczpospolita” informuje tymczasem, że obligacje odkupi od PZU Życie BRE Bank.

Prawdopodobnie nadal będzie rósł kurs akcji Stalexportu, co wiąże się ze zbliżającym się NWZA spółki.

Możliwa jest poprawa wyceny akcji Optimusa. W środę prezes spółki zapowiedział, że w czwartym kwartale wykaże ona dodatni wynik finansowy na działalności podstawowej. W ubiegłym kwartale wynik ten był ujemny, strata sięgnęła 5 mln zł. Spółka prognozuje ponadto, że w ostatnim kwartale tego roku uda się jej sprzedać więcej komputerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zapowiada się również kontynuacja przeceny akcji Netii, która w raporcie o wynikach kwartalnych przedstawiła dość ponury obraz swojej kondycji finansowej. Wynikająca ze względów prawnych konieczność głosowania na NWZA spółki dalszego istnienia telekomu także nie poprawia nastrojów wokół jego sytuacji rynkowej. „Puls Biznesu” dowiedział się, że niewykluczone jest zwrócenie się o wykupienie obligacji o wartości 3,3 mld zł przez część wierzycieli spółki. Gdyby tak się stało, miałoby to zabójczy efekt dla Netii. Kluczowe znaczenie dla spółki będzie miała ocena Telii przygotowanego przez Netię biznesplanu. Szwedzka spółka zaskoczyła tymczasem rynek 11-krotnym wzrostem zysku netto w III kwartale, choc po dziewięciu miesiącach tego roku jej zysk spadł o ok. 15 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: inwestorzy będą obserwować sytuację w Europie