GPW: kolejny dzień wzrostów w USA może pomóc GPW

Marek Druś
opublikowano: 05-03-2002, 08:47

Wbrew nie tak dawnym prognozom szefa Fed Alana Greenspana, mówiącym o wolnym tempie wychodzenia gospodarki z recesji, amerykańscy inwestorzy ulegli jednak euforii wywołanej ostatnimi danymi makroekonomicznymi.

Na giełdach w USA nadal utrzymuje się zdecydowana przewaga strony popytowej, co sprzyja podtrzymaniu dobrych nastrojów na europejskich parkietach, w tym także polskim.

Przebieg poniedziałkowych notowań na GPW wskazywał na dość ostrożną postawę krajowych inwestorów. Po początkowym wzroście, indeks blue chipów przez niemal całą sesję poruszał się w dół, choć utrzymał na zamknięciu dość umiarkowany wzrost. Możliwe, że druga z kolei udana sesja na rynkach w USA zachęci inwestorów do większych zakupów.

Ciekawie zapowiadają się notowania Netii. Dzisiaj zostanie wznowione NWZA spółki, które zwołano w celu „ratunkowej” emisji akcji, skierowanej do jej wierzycieli.

Równie interesujące mogą być notowania Mostostalu Warszawa, którego NWZA ma odbyć się w środę. W jego trakcie przewidziano zmiany w radzie nadzorczej spółki. Największymi udziałowcami Mostostalu Warszawa są Acciona i Elektrim. Hiszpańska spółka posiada prawdopodobnie największy pakiet obligacji Elektrimu, których konieczność wykupienia stała się powodem obecnych kłopotów holdingu.

Popytem cieszyć się mogą papiery Pekao. Po osiągnięciu przez kurs papierów spółki historycznego maksimum na piątkowej sesji, w poniedziałek został on mocno skorygowany.

Po serii pozytywnych rekomendacji i wzrostach w USA prawdopodobne jest utrzymanie wysokiego popytu na akcje Prokomu oraz pozostałych spółek IT.

Prawdopodobnie poprawi się także wycena PGF, którego zarząd przedstawił w poniedziałek prognozę tegorocznych wyników spółki. Jej zysk ma wzrosnąć z 3,14 mln zł w 2001 roku do 28 mln zł na koniec obecnego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: kolejny dzień wzrostów w USA może pomóc GPW