GPW kusi litewskie spółki

AJ
opublikowano: 04-03-2011, 00:00

ASG przetarła szlak na GPW innym litewskim spółkom. Kolejne debiuty przypadną na 2011 r.

ASG przetarła szlak na GPW innym litewskim spółkom. Kolejne debiuty przypadną na 2011 r.

Avia Solutions Group (ASG), litewski holding lotniczy, zadebiutował wczoraj na warszawskim parkiecie. Na otwarciu akcje, które inwestorzy kupili za 52 zł zdrożały o 2,5 proc. Notowania spółki zamknęły się na 5,77-procentowym plusie, przy obrotach równych 4,5 mln zł. W szczytowym momencie akcja spółki kosztowała 56,7 zł. Udany debiut ASG to zachęta dla kolejnych litewskich spółek.

— Jesteśmy zadowoleni, że inwestorzy mogli na naszych akcjach zarobić. W nasze ślady pójdą wkrótce inne firmy. Na Litwie jest około 20 spółek, które działają w skali międzynarodowej i mogłyby spełnić wymagania polskich inwestorów — mówi Gediminas Ziemelis, prezes ASG.

Debiuty trzech kolejnych spółek mogą przypaść jeszcze na ten rok.

— Pierwsza z transakcji to dual listing spółki Agrovil. `kolejen dwie to firmy, które nie są notowane na litewskim parkiecie. Większa jest wehikułem finansowym, zajmującym się leasingowaniem samolotów. Jest zainteresowana dużym parkietem. W wyniku oferty chciałaby pozyskać od 90 do 120 mln zł. Mniejsza, należąca do grupy ASG locatory.com rozważa NewConnect — wyjaśnia Hubert Bojdo, partner w firmie Rubicon Partners, która doradzała przy debiucie ASG.

— Locatory.com to platforma internetowa, na której linie lotnicze, wytwórcy i dystrybutorzy części mogą nawiązywać kontakty i dokonywać transakcji zakupu części. Jeśli projekt będzie się dobrze rozwijał, będziemy chcieli zdobyć dla niego kapitał z NewConnect, a potem być może GPW. Nastąpi to w tym lub 2012 r. — tłumaczy Gediminas Ziemelis.

O debiucie na GPW myśli również kontrolowany przez prezesa ASG fundusz private equity Zia Valda, główny udziałowiec ASG. W tym przypadku w grę wchodzi druga połowa 2012 r.

Sporo dzieje się także na rynku przejęć.

— Oprócz spółek rozważających IPO pracujemy także przy kilku projektach szukając atrakcyjnych podmiotów do inwestycj lub przejęć — wyjaśnia Hubert Bojdo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu