GPW: Miłe złego początki

Konrad Sobiecki
opublikowano: 07-07-2009, 17:52

Wtorkowa sesja potwierdza ciągle dużą zależność GPW od zagranicy. Nieco otuchy dodaje obrona przez WIG20 poziomu 1800 pkt. Na spadającym rynku sporo zarobić dał...

Wtorkowa sesja nie należała do spokojnych. Po dobrym starcie, WIG20 zgodnie z parkietami Starego Kontynentu powoli wspinał się w jeszcze „przyjemniejsze” rejony. Pozwoliło to na chwilowe odejście od „groźnych” wsparć na poziomie 1800 punktów. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni wraz z wejściem do gry Amerykanów (S&P500 spadł na otwarciu poniżej 900 pkt.). Taki ruch nie mógł obejść się bez szybkiego zjazdu wskaźników i na krajowym parkiecie. W jednej chwili dzienny urobek przepadł, a indeks blue chipów zanurkował pod kreskę. To potwierdza ciągle dużą zależność GPW od zagranicy.

Ostatecznie indeks blue chipów finiszował lekko pod kreską. Być może byłoby nieco lepiej gdyby nie niska aktywność graczy. Tym razem w ciągu całej sesji obroty wyniosły poniżej jedneo miliarda zł w związku z czym, z wtorkowej sesji trudno wyciągnąć wnioski.

Indeks szerokiego rynku zdołowały akcje Pekao i PKN Orlen. Kurs paliwowej spółki systematycznie od 1 lipca tanieje. Tak samo zachowywał się również kurs ropy. Po drugiej stronie rynku znalazł się KGHM. Na spółkę przypadła też znaczna największa cześć obrotów. Co prawda pod koniec sesji kurs lubińskiego koncernu (podobnie jak i wycena miedzi)spuścił z tonu ale papierom udało się zakończyć sesje na plusie.

Inwestorzy z optymizmem patrzą na najbliższe zmiany w zarządzie (dla przypomnienia trwa konkurs na nowego prezesa spółki). Koncern ogłosił też przejęcie zagranicznych złóż jeszcze w tym roku. Na rynku nie brakuje jednak negatywnych opinii, według których KGHM po przeznaczeniu 80 proc. zysku może mięc problemy ze sfinansowaniem „zakupów”. Warto zauważyć, że niedługo nastąpi również ustalenie prawa do dywidendy, co wróży jeszcze większą zmienności kursu.

Tym razem indeks najmniejszych spółek okazał się lepszy od blue chipów. Na szczególną uwagę zasłużyło kilka spółek. O ponad 18 proc. zyskały papiery LSI Software. Zwyżce cen spółki informatycznej pomogła informacja zarządu. Według niej sprzedaż za I półrocze wyniosła ok. 9,2 mln zł (wobec 8 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku). Przy zwiększonym poziomie obrotów sporo zyskała też Duda. Według analityków wskaźnik C/WK (cena do wartości księgowej) mięsnego koncernu jest nadal bardzo atrakcyjna.

Początkowo na plusie znajdowała się Trakcja Polska. Po ostatnim 20-proc. spadku od końca kwietnia jest spora szansa, że papiery ponownie wrócą do łask. Podobnie jak wyżej, na rynek trafiła zapowiedź zarządu dotycząca wyników za II kw. tego roku. Według nich warszawska spółka osiągnie znacznie lepszy wynik niż w poprzednim kwartale. Stoi za tym wzrost sezonowych prac budowlanych i zyskowna gra spółki na kontraktach walutowych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane