GPW: mimo słabego Pekao indeksy zakończyły dzień na plusie

Sebastian Gawłowski
11-06-2002, 16:27

Indeksy zakończyły notowania na plusach za sprawą akcji technologicznych. Słabe notowania Pekao wywołała plotka o możliwości korekty tegorocznej prognozy. W zupełnie odmiennych nastrojach byli we wtorek akcjonariusze KGHM. W przeciwieństwie do sesji poniedziałkowej, tym razem nie zabrakło chętnych do handlowania akcjami.

Jednak sam przebieg notowań wpisuje się powszechnie znany schemat marazmu i nijakości. W najbliższych dniach istnieje szansa poprawy koniunktury na zachodnich giełdach, co powinno przełożyć się zwyżki na rodzimym parkiecie.

Notowania rozpoczęły się lekkimi spadkami. Główne indeksy ciągnęły w dół walory Pekao. Bankowe papiery traciły przed południem nawet 2,5 proc. dodatkowo koncentrując na sobie aktywność inwestorów. Obroty na walorach Pekao przekraczały 30 proc. całkowitego handlu. Przecenę akcji banku wywołała plotka o możliwości korekty w dół tegorocznej prognozy wyników. Przedstawiciele Pekao zdementowali tę informację i zapewnili, że bank powinien wypracować w tym roku zaplanowane 1,4 mld zł zysku netto.

Tymczasem atmosferę wyczekiwania dało się wyczuć w sektorze technologicznym. Uwaga inwestorów na Starym Kontynencie skupiona była na Nokii, która miała opublikować swoje prognozy finansowe. Obniżenie prognoz sprzedaży i

podtrzymanie szacunków zysku zostało bardzo dobrze przyjęte przez europejskich inwestorów. Ulga z jaką gracze przyjęli te wiadomości pozwoliła błyskawicznie i z dużą nawiązką odrobić poranne straty na europejskich parkietach.

Niezmiennie na plusie w trakcie sesji pozostawał KGHM. Walory lubińskiego kombinatu utrzymują dobrą passę od czasu pozyskania inwestora finansowego dla Telefonii Dialog. Jednak głównym motywem wzrostu kursu spółki jest hossa na rynku miedzi i srebra. Inwestorzy liczą na znaczącą poprawę tegorocznych wyników kombinatu. Ze spółek surowcowych gorzej zaprezentował się PKN Orlen. Jednak na zakończenie sesji rafineryjne walory odrobiły wcześniejsze straty.

Od południa na naszym rynku zaczęła wyraźnie zaznaczać się przewaga strony popytowej. W efekcie główne indeksy wyszły na plusy. Poprawa koniunktury na Zachodzie wpłynęła korzystnie przede wszystkim na notowania spółek wchodzących w skład indeksu TechWIG. Zwyżki objęły papiery m.in. Telekomunikacji Polskiej oraz Prokomu. Notowania gdyńskiego ntegratora zareagowały pozytywnie na informacje o planach wypracowania wysokich zysków na koniec tego roku. Natomiast blisko 5 proc. zyskał Elektrim, na którego walorach skupili się spekulanci.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: mimo słabego Pekao indeksy zakończyły dzień na plusie