GPW może się ustabilizować przed długim weekendem w USA

opublikowano: 24-05-2002, 09:06

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła stabilizację, a indeksy zakończyły dzień niewielkimi wzrostami. Piątkowa sesja może upłynąć równie spokojnie. Dobre dane makro w USA i świetna końcówka sesji na Wall Street dają nadzieję na wzrosty indeksów. Jednak w poniedziałek giełdy na Wall Street będą zamknięte z powodu święta Pamięci Narodowej (Memorial Day), co może skłonić rynek do dużej ostrożności.

Za wzrostami przemawiają dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych i dodatnie zamknięcie amerykańskich giełd. Przyczyną zwyżek była wiadomość o niemal dwukrotnie większym niż prognozowano wzroście popytu na dobra trwałego użytku. Zamówienia na dobra trwałe wzrosły w kwietniu o 1,1 proc. dzięki największemu popytowi na samochody od ponad trzech lat.

Z drugiej strony rynek obawia się napiętej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie oraz w konfliktu w Indiach i Pakistanie, gdzie odżyła sprawa Kaszmiru. Sytuacji nie poprawiają groźby zamachów terrorystycznych.

W piątek na Wall Street inwestorzy mogą już szykować się do długiego weekendu, więc aktywność rynku będzie mniejsza niż zwykle. Może to się odbić na zachowaniu giełd Starego Kontynentu i w konsekwencji na GPW.

Mieszane uczucia wywołują tez dane, które napłynęły po sesji. Ciena, jeden z największych producentów chipów dla branży telekomunikacyjnej, ma większa stratę od oczekiwań, Peregrine Systems musi zweryfikować wyniki z ostatnich trzech lat, a producent serwerów Sun Microsystems wbrew oczekiwaniom nie podniósł prognoz. Jednak rynek już na wczorajszej sesji przecenił akcje Cieny i Peregrine, więc informacje nie powinny przynieść wielu emocji.

Na sytuacje na GPW niekorzystnie wpływa jałowa dyskusja posłów o nowelizacji ustawy o NBP, jednak odesłanie projektów do komisji powinno uspokoić nastroje.

Wszystkie te czynniki mogą uspokoić rynek. Stabilizację widać na ostatnich sesjach. Obroty w notowaniach ciągłych zmniejszyły się do 100 milionów złotych z 155 milionów złotych w środę.

Za dalszymi wzrostami indeksów może stać zwyżka kursu TPSA, która odrabia straty po przecenie wywołanej informacją o dokapitalizowaniu ARP. Zwyżki może tez kontynuować BIG BG, który wejdzie do indeksu WIG 20. Fundusze budują swój portfel w oparciu o WIG 20 więc mogą nadal kupować akcje banku.

Dużą popularnością mogą cieszyć się też akcje Grupy Onet.pl, z powodu wezwania ogłoszonego przez ITI, który chce się stać właścicielem 100 procent akcji spółki. ITI ogłosił wezwanie do sprzedaży spółki oferując za akcje po 30.

Sporym popytem cieszą się ostatnio akcje Mostostalu Zabrze, który odbija się od wieloletniego minimum oraz papiery Piaseckiego. Rynek uwierzył, że pozyskanie inwestorów branżowych dla spółek jest już bliskie.

W końcówce sesji napłyną kolejne dane makro w USA - 14.30 PKB w pierwszym kwartale, a o 16.00 dane o kwietniowej sprzedaży nowych domów.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW może się ustabilizować przed długim weekendem w USA