GPW na małych minusach

GRA
opublikowano: 17-11-2010, 10:20

Środowa sesja zaczyna się od lekkich minusów. Tuż po godz. 10 WIG20 jest stabilny, ale mWIG40 traci 0,8 proc.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się dziś Boton, który zyskuje ponad 5 proc. Najmocniej tanieją z kolei notowania TVN – tracą 1,5 proc.

Na niewielkim minusie jest Lotos, który ogłosił nową strategię. Plan obejmuje okres do 2015 r. W segmencie wydobywczym grupa dążyć będzie do pozyskania kapitału i nawiązania współpracy z partnerami posiadającymi dostęp do złóż ropy naftowej i gazu. Z kolei w segmencie handlowym celem Lotosu jest osiągnięcie i utrzymanie pozycji rynkowej na poziomie 30 proc. udziału w krajowym rynku benzyn, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego.

Osiągniecie tych celów powinno się przełożyć na poprawę wyników finansowych. Strategia zakłada osiągnięcie marży EBITDA na poziomie co najmniej 9 proc., a stopy zwrotu z zaangażowanego kapitału (ROACE) – na poziomie co najmniej 12 proc.

Na szerokim rynku liderem jest Belvedere – zyskuje 14 proc. Wczoraj spółka ogłosiła wyniki. Sprzedaż wzrosła w trzecim kwartale o 15,5 proc.

Najsłabiej zachowują się papiery Bomi – tracą ponad 10 proc. Tanieją gwałtownie już od kilku sesji. Nic dziwnego – rynek spodziewał się kiepskich wyników i miał rację. Grupa, zajmująca się handlem detalicznym, ogłosiła w końcu pesymistyczne prognozy. W 2010 r. strata netto wyniesie 102,9 mln zł. Potem będzie już nieco lepiej - w 2011 r. planowany jest zysk netto na poziomie 19,2 mln zł, a w 2012 roku zysk ma wynieść 49,3 mln zł.

- Planowana strata w 2010 r. wiąże się z procesem sanacji nierentownych sklepów Bomi (kilkanaście lokalizacji) oraz potencjalnymi odpisami aktualizującymi – zauważają w dzisiejszym komentarzu analitycy DM PKO BP.

Wczoraj kurs Bomi spadał o 14 proc., a dziś traci kolejne 13 proc. Dzisiejszy „PB” zauważa, że potrzebny jest nowy pomysł na biznes Bomi.

- Punktem zwrotnym dla kursu na pewno byłaby strategia, która w średnim terminie pozwoliłaby spółce wyjść z problemów. Inwestorzy mogą teraz grać właśnie pod taką informację — mówi „PB” Renata Miś, analityk Amerbrokers.

Na niewielkim minusie jest Warimpex (-0,7 proc.). Spółka, zajmująca się budowaniem i prowadzeniem hoteli, ogłosiła, że zamierza wyemitować obligacje o wartości do 300 mln zł. To część „strategicznego planu pozyskania finansowania przez spółkę”.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane