GPW na plusie

GRA
21-09-2010, 11:15

Wtorkowa sesja świeci zielenią. Indeks WIG20 zyskuje ponad 1 proc., a mWIG40 – nieco ponad 0,5 proc. W czołówce sesji jest PolRest.

W czołówce sesji jest PolRest. Przed południem akcje bankrutującej spółki, która kiedyś prowadziła sieć restauracji, zyskują prawie 10 proc. Wzrost ma najprawdopodobniej charakter spekulacyjny – notowania PolRestu często podlegają znaczącym wahaniom.

Rośnie PBG (+1 proc.), a zniżkuje zależna Hydrobudowa Polska (-0,6 proc.). Dzisiejszy „Parkiet” podaje już oficjalnie, że potencjalnym inwestorem dla Hydrobudowy jest hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain. Po przeprowadzeniu due diligence partner ma kupic od PBG 51 proc. akcji Hydrobudowy, za 431 mln zł, i 50,1 proc. Aprivii, za 75 mln zł.

Ponad 1 proc. zyskuje Telekomunikacja Polska. Inwestorzy najwyraźniej nie przejmują się doniesieniami na temat planów duńskiej firmy GN Store Nord, która jest w sporze z TP. Duńczycy podejmą próbę zajęcia majątku polskiej spółki. W ten sposób zareagują na niewykonanie przez TP wyroku sądu arbitrażowego, który nakazał TP zapłatę 1,6 mld zł.

Prawie 2 proc. zyskuje Emperia. Handlowa spółka opublikowała korzystne prognozy finansowe na najbliższe trzy lata. Zadeklarowała też, że będzie wypłacać w formie dywidendy 40 proc. skonsolidowanego zysku grupy. Można przypuszczać, że dobre wieści to część planu obronnego Emperii, która nie chce zostać przejęta przez konkurenta – Eurocash (+1,5 proc.). Eurocash złożył już ofertę, ale Emperia uważa, że zaproponowany parytet wymiany akcji jest znacząco za niski.

O możliwych przetasowaniach na polskim rynku bankowym pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Dziennik donosi, że Alior Bank, zarządzany przez Wojciecha Sobieraja, prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia dwóch banków. Nie ujawnia żadnych szczegółów. „Rz” przypomina jednak, że inwestora szuka Polbank, a także Meritum Bank.

O ponad 2 proc. drożeje Centrozap, o którym pisze „Parkiet”. Gazeta donosi, że spółka postanowiła za około 10 mln euro sprzedać 49 proc. udziałów w swoim drzewnym biznesie w rosyjskiej republice Komi, czyli w spółce WoodinterKom. Może je kupić branżowy koncern z Włoch.

Na 1,5-proc plusie jest Introl. Przemysłowa spółka, jako lider konsorcjum, wygrała przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w Katowicach. Wartość przetargu to 27,46 mln zł netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / GPW na plusie