GPW: na zakończeniu sesji przeważały zniżki

Marek Druś
opublikowano: 02-10-2001, 16:34

Wtorkowa sesja na giełdzie miała dość monotonny przebieg. Po wyraźnej przewadze podaży, która utrzymywała się przez pierwsze dwie godziny sesji, w pozostałej jej części indeksy odrabiały mozolnie straty, ostatecznie nie osiągając jednak poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Dwie informacje miały mieć zasadniczy wpływ na sytuację w trakcie wtorkowej sesji. Po pierwsze, rynek miał czekać na decyzję rządu w sprawie wyboru partnera negocjacji w sprawie sprzedaży 17,6 proc. udziałów PKN Orlen. Po drugie, inwestorzy mieli powstrzymywać się od intensywnego handlu, czekając na decyzję Fed w sprawie cięcia stóp procentowych, która ma zapaść wieczorem czasu polskiego.

Sądząc z zachowania rynku, ani jedno, ani drugie nie wpłynęło wyraźnie na wynik giełdy. Ogłoszenie wyboru MOL-a, jako zwycięzcy rywalizacji z OMV, poprawiło wycenę udziałów Orlenu, ale umiarkowany wzrost kursu na zamknięciu nie jest raczej wyrazem euforii inwestorów. Powstrzymywania się inwestorów od handlu również nie było widać. Obroty były podobne jak na poprzednich sesjach.

Inwestorzy sprzedawali udziały telekomów. Największe zniżki notowały papiery Szeptela i Netii, mniejsze TP SA i Elektrimu. W dół poszła cena akcji największej spółki medialnej na GPW, Agory. Analitycy CSFB obniżyli w ostatniej rekomendacji prognozę przychodów i zysków wydawcy „Gazety Wyborczej” na ten i następny rok.

Ponad 20 proc. zniżkę notowały udziały Stalexportu i STGroup, które niedawno informowały o pogorszeniu sytuacji finansowej.

Najlepiej notowanymi papierami były we wtorek udziały Mieszka. Z ostatnich informacji wynika, że wkrótce może zmienić ręce ponad połowa udziałów spółki. W jednej z ostatnich transakcji sesji zmieniło właściciela ponad 96. tys. papierów Impexmetalu. Jego kurs wzrósł o 4 proc. na zamknięciu. Wcześniej spadał o podobną wielkość.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GPW: na zakończeniu sesji przeważały zniżki