GPW: nie ma pewności co do dalszych losów indeksów

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 12-10-2001, 16:28

Po piątkowej sesji na GPW pytanie, jakie stawia sobie większość inwestorów brzmi: czy to już była korekta? Część uważa, że do dalszych wzrostów konieczne jest nieco większe cofnięcie indeksów, ale niezwykle mocny rynek w piątek na to nie pozwolił. Obroty były ponad dwukrotnie niższe niż dzień wcześniej, a głębsze spadki uniemożliwiły niezwykle silne papiery TPSA i Pekao.

Największy polski telekom nie przejął się przeceną sektora na giełdach europejskich. Inwestorzy rekompensują w ten sposób straty w wycenie spółki po atakach terrorystycznych na USA. TPSA pogłębiała wówczas roczne minima, podczas gdy w Europie spółki telekomunikacyjne należały do najlepszych inwestycji.

Inny z telekomów – Netia – to papier dla graczy o mocnych nerwach. Kolejny już dzień jej kurs poruszał się w bardzo szerokim paśmie – tym razem 20-procentowym.

Pekao przejął od BIG BG rolę najlepszego z banków. Kurs spółki stopniowo rośnie od kilku dni, ale bez fajerwerków towarzyszących notowaniom spółek TMT. W dłuższej perspektywie jednak właśnie taki, stabilny wzrost ma większą wartość dla akcjonariuszy.

Spadkom na GPW przewodził w piątek KGHM. Cena akcji spółki ostatnio sporo zyskała i to raczej bez widocznego powodu. Pozycja zarządu, skłóconego ze skarbem państwa i związkami zawodowymi, wisi na włosku, a cena miedzi jest nadal niska. Pewnie to skłoniło Bankers Trust do sprzedaży 2,3 proc. kapitału miedziowej firmy.

O korekcyjnym charakterze piątkowych spadków świadczy także słabość Prokomu, wcześniejszej lokomotywy w sektorze IT. Przez cały dzień stabilne były za to papiery Computerlandu.

Do korekty, obok sytuacji na świecie, skłaniały graczy także spekulacje o koalicyjnym porozumieniu w sprawie „ubezwłasnowolnienia” RPP. Do zmiany polityki władz monetarnych wcale nie potrzeba poprawy konstytucji lub ustawy o NBP. Wystarczy, że nowy parlament drastycznie obetnie pensje członkom instytucji.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: nie ma pewności co do dalszych losów indeksów