GPW nie może złapać kierunku

GRA
opublikowano: 16-09-2010, 11:57

W czwartkowe przedpołudnie indeks warszawskich blue-chipów jest na lekkim minusie, a indeks firm średnich – na  niewielkim plusie.

Wśród spółek z WIG20 najmocniej zyskuje CEZ (+1 proc.), najszybciej tanieje Cyfrowy Polsat (-1,6 proc.). 

Ponad 1 proc. traci PBG, które w nocy ogłosiło, że zamierzać sprzedać zależną spółkę Hydrobudowa Polska (-3 proc.). Zainteresowany jest inwestor zagraniczny, z którym podpisano już porozumienie. Mógłby kupić 51 proc. akcji Hydrobudowy za 431 mln zł.

- Porozumienie PBG z firmą zagraniczną i plany wejścia na rynek operatorski nie powinny być zaskoczeniem dla inwestorów. Prezes już wcześniej wspominał, że jest to naturalny kierunek rozwoju, z powodzeniem stosowany za granicą. Dobrym przykładem są hiszpańskie spółki budowlane, które po okresie wielkiego boomu budowlanego po wejściu Hiszpanii do UE, szukały alternatywny dla zmniejszających się przychodów z core biznesu – zauważa w dzisiejszym komentarzu Michał Sztabler, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Stabilny jest kurs PGE, która jest coraz bliżej przejęcia od skarbu państwa akcji Energi. Problemem może być brak zgody UOKiK-u, ale rynek nie emocjonuje się tymi spekulacjami. Kurs zyskuje zaledwie 0,1 proc.

Na szerokim rynku najmocniej drożeje Pronox, i to już kolejną sesję z rzędu. Dziś zyskuje ponad 17 proc., ale trudno znaleźć uzasadnienie dla tej zwyżki. Upadająca spółka nie przekazywała ostatnio żadnych nowych komunikatów.

Wyraźnie drożeje też Alchemia (+7 proc.), stalowa grupa kontrolowana przez Romana Karkosika. Inwestorom najwyraźniej spodobała się wczorajsza zapowiedź przejęcia od Huty Stali Częstochowa zakładu rurowego Rurexpol. Transakcja ma zostać dopięta do końca roku, a jej wartość to maksymalnie 125 mln zł.

Prawie 5 proc. traci Optimus. W ten sposób rynek reaguje na wieści o sprzedaży akcji przez znanego inwestora Zbigniewa Jakubasa. Sprzedał część papierów i zszedł z poziomu 5,07 proc. głosów do 4,22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / GPW nie może złapać kierunku