GPW poddała się korekcie

Sebastian Gawłowski
17-10-2007, 00:00

Kiedy WIG20 bił rekord, bohaterem był KGHM. Wczoraj indeks oddalił się od szczytu, a w roli głównej znów wystąpiła Polska Miedź.

Ben Bernanke wywołał stare demony. Giełdy poszły w dół, mocno oberwała Warszawa.

Kiedy WIG20 bił rekord, bohaterem był KGHM. Wczoraj indeks oddalił się od szczytu, a w roli głównej znów wystąpiła Polska Miedź.

Wczorajsza sesja przyniosła wyraźne osłabienie na fali korekty na rynkach światowych. WIG20, indeks największych spółek, zanotował 1,9-procentowy spadek. WIG, indeks szerokiego rynku, stracił 1,5 proc. Na giełdy wróciły upiory kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości. Jednak warszawskiej giełdzie ton nadają głównie KGHM oraz banki. Dotychczasowe lokomotywy rynku traciły wczoraj najbardziej. Miedziowa spółka staniała o 2,2 proc. przy największych obrotach na rynku — ponad 188 mln zł.

Bernanke straszy

Nastroje na światowych giełdach znowu się pogorszyły z powodu nocnego wystąpienia Bena Bernanke, szefa Fed (z godz. 1.00 czasu warszawskiego), który ocenił, że załamanie na rynku nieruchomości będzie znaczącym hamulcem dla wzrostu gospodarczego USA do 2008 r. Odżyły stare demony.

— Inwestorzy obawiają się, że kryzys na rynku kredytów hipotecznych zaszkodzi wynikom firm — mówi Christoph Gross z LBBW Asset Management w Stuttgarcie.

— Ogólna korekta po znaczących wzrostach, które utrzymywały się od końca sierpnia, należała się rynkom giełdowym — uspokaja Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Miedź na celowniku

Ton rynkowi nadaje KGHM. W ciągu ostatnich pięciu sesji zyskał ponad 7 proc., mimo wczorajszego spadku. Inwestorzy mogą czuć się teraz zdezorientowani ostatnimi rekomendacjami dla miedziowej firmy. HSBC wznowił ocenę Polskiej Miedzi od przyznania rekomendacji „niedoważaj w portfelu”. Cenę docelową ustalono na 87 zł. Z kolei Deutsche Bank (DB), w raporcie datowanym na 16 października, podniósł cenę docelową dla akcji KGHM do 177 zł, czyli o 36 proc.

„Nasze wyższe od oczekiwań prognozy wyników, wynikające z rosnących cen miedzi i srebra w 2008 i 2009 r., rekordowo wysokie przepływy pieniężne w 2008 r. i lepsze niż kiedykolwiek perspektywy wypłaty dywidendy są głównymi powodami dla rekomendacji »kupuj«. Podnieśliśmy naszą prognozę zysku netto o 65 proc, do 4,34 mld zł w 2008 r. i o 110 proc., do 2,93 mld zł w 2009 r.” — napisali analitycy DB w raporcie.

— KGHM trzeba oceniać przez pryzmat gospodarek surowcowych, takich jak Chiny, Indie, Brazylia czy Rosja. Perspektywy rozwoju tych krajów są dobre i dlatego wycena KGHM uzależniona od cen miedzi i srebra również ma dobre perspektywy. Czynnikiem ryzyka jest upolitycznienie spółki, ale do tego inwestorzy się przyzwyczaili — zaznacza Wojciech Szymon Kowalski.

Niezłe prognozy

W ocenie analityka Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski końcówka roku na warszawskiej giełdzie będzie bardzo dobra.

— WIG20 powinien przejść psychologiczny poziom 4 tys. pkt, gdyż gospodarka ma się bardzo dobrze — uważa Wojciech Szymon Kowalski.

Zdaniem Rafała Salwy, niezależnego analityka, wzrostom będzie sprzyjać sezon wyników z III kwartału, które powinny okazać się dobre. Ale Mirosław Saj, makler DM BISE ostrzega przed gwałtownymi zmianami nastrojów.

— Wyczuwa się nerwowość, a bez silnej postawy kupujących o rekordach można będzie pomarzyć — dodaje makler DM BISE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / GPW poddała się korekcie