GPW poszuka narybku

opublikowano: 27-06-2018, 22:00

By w stawie pływały grube ryby, najpierw trzeba go zarybić. Giełda poszuka więc ikry.

14 inicjatyw zawiera strategia rozwoju warszawskiej giełdy 2022 r. W jej efekcie ma zwiększyć się liczba spółek notowanych przy ul. Książęcej. Potencjalnych emitentów giełda chce szukać na bardzo wczesnym etapie. Służyć temu będzie utworzenie platformy GPW Private Market, łączącej spółki poszukujące kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym. Może chodzić zarówno o tradycyjny private placement, jak i crowdfunding.

Przedstawiamy pierwsze z naszych inicjatyw. Kolejne będą prezentowane na początku 2019 r. — zapowiada Marek Dietl, prezes GPW.
Zobacz więcej

TO NIE KONIEC:

Przedstawiamy pierwsze z naszych inicjatyw. Kolejne będą prezentowane na początku 2019 r. — zapowiada Marek Dietl, prezes GPW. Fot. Marek Wiśniewski

— Wydaje się, że odświeży to wizerunek giełdy wśród młodych osób, wchodzących w świat lokowania swoich oszczędności — mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2013 r. warszawska giełda została akcjonariuszem Aquis Exchange, giełdowego start- -upu o paneuropejskich ambicjach. Nie osiągnął on rentowności, ale Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) niedawno sprzedała akcje z zyskiem.

— Umiemy podejmować ryzykowne decyzje, takie jak zakup Aquis, który przyniósł nam 20-procentową stopę zwrotu — zaznacza Marek Dietl.

Mimo że inni ludzie podejmowali decyzje o zaangażowaniu w Aquis, a inni o jego opuszczeniu, giełda chce szerzej wejść w tego typu projekty. Planuje utworzyć spółkę GPW Ventures, która będzie inwestować w fundusze venture capital jako inwestor pasywny. Niejako przy okazji nawiązując kontakty z zespołami zarządzających, chce ich skłaniać do korzystania z nowej platformy Private Market, ale też wychodzenia z inwestycji przez NewConnect czy rynek główny.

Rozwój rynku akcji ma również stymulować program edukacyjny dla małych i średnich przedsiębiorców. Mają się na nim dowiedzieć, jak dzięki giełdzie przebić tzw. szklany sufit wzrostu.

— Skąd się biorą duże firmy? One najpierw były małe, ale urosły. Często dzięki giełdzie — mówi Marek Dietl.

Zupełnie nowym rynkiem ma być platforma handlu odpadami i surowcami wtórnymi. Marek Dietl przypomina przy tym, że obecnie 40 proc. przychodów GPW generuje Towarowa Giełda Energii (TGE).

— Najbardziej rozwinięte giełdy ciągle przebudowują swój model biznesowy, poszukując nowych źródeł przychodów we wcale nieoczywistych miejscach — zaznacza szef GPW.

W działalności tradycyjnie utożsamianej z GPW chce ona wprowadzić nowe kontrakty terminowe, oparte na indeksach sektorowych.

— W ten sposób chcemy dać inwestorom zagranicznym możliwość uzyskania ekspozycji na całe sektory polskiej gospodarki, w których same spółki są za małe, by tych inwestorów zainteresować — wyjaśnia Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

Ambicją giełdy jest też objęcie kontraktami na akcje wszystkich spółek z indeksu mWIG40. W planie jest również bliżej niesprecyzowany kontrakt o depozycie wstępnym poniżej 1 tys. zł, który ma być ukłonem wobec inwestorów indywidualnych.

W 2022 r. 31 proc. przychodów GPW ma być wynikiem inicjatyw zawartych w nowej strategii. Giełda nie definiuje jednak wysokości tych przychodów. Udostępniane przez spółkę projekcje finansowe kończą się na 2020 r. Przy średniorocznym wzroście przychodów o 7 proc., EBITDA ma wtedy wynieść 288 mln zł. Wypłata dywidendy ma zaś utrzymywać się powyżej 60 proc. zysku netto. Prognoz zysku GPW jednak nie podaje.

— Nie wydaje mi się, by sytuacja finansowa giełdy zmieniła się znacząco przez cztery lata. Zakładam, że w 2018 r. giełda osiągnie zysk bardzo podobny do tego z 2017 r. Potem będzie trudno, nie tylko przez to, czego można spodziewać się na rynku akcji, ale również TGE. Niełatwo będzie wypłacać dywidendę z zysku większego niż obecnie. Gdyby giełda osiągnęła 200 mln zł zysku, byłby to bardzo dobry wynik — komentuje Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

W 2017 r. GPW miała 352 mln zł przychodów, 212 mln zł EBITDA i 156 mln zł zysku netto. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / GPW poszuka narybku