GPW przedłuża świetną passę

Kupujący akcje notowane przy Książęcej postanowili zawalczyć o ósmą zwyżkę WIG20 w ciągu ostatnich dziewięciu sesji.

Środowy handel na GPW przebiega w spokojnych nastrojach. Reakcja inwestorów na cięcie stóp RPP była wyjątkowo stonowana. Na dwie godziny przed zamknięciem WIG20 rośnie o pół proc., a mWIG40 zyskuje 0,2 proc. Minimalnie traci jedynie sWIG80. Pomaga optymizm inwestorów z parkietów zachodnioeuropejskich, które solidarnie notują lekkie zwyżki. Spośród 20 blue chipów na plusie jest 11, a WIG20 w górę ciągną PGNiG (+2,2 proc.) i Pekao (+1,8 proc.). Czwartą wzrostową sesję z rzędu notują papiery Grupy Lotos (+0,7 proc.), którym nie zaszkodził opublikowany wczoraj słaby raport kwartalny. W dzisiejszym raporcie cenę docelową dla akcji spółki o blisko połowę, z 20,2 zł do 29,5 zł, podwyższyło biuro Wood & Company. Nadal zaleca jednak ich sprzedaż.

Ośmiomiesięczne minima testują sprzedający papiery Boryszewa. Jeszcze nie ucichła afera związana z domniemaną manipulacją kursem okrętu flagowego Romana Karkosika, a już analitycy DM BZ WBK obliczyli, ze to właśnie Boryszew, a nie GTC (-0,3 proc.), opuści indeks w wyniku czerwcowej korekty składu WIG20. Najwyżej od sześciu tygodni znalazły się notowania Assseco Poland (+0,4 proc.). Trzymanie akcji z ceną docelową 48,3 zł zalecili analitycy Unicredit. Po korekcie z początku tygodnia straty odrabiają notowania Eurocash (+1,7 proc.). Rekomendację dla spółki z "przeważaj" do "neutralnie" obniżył bank JP Morgan.

Pośrodku pasma wahań z ostatnich miesięcy ustabilizowały się notowania ING Banku Śląskiego (+0,6 proc.). Kupujących wspierają wyniki za pierwszy kwartał. Na czysto bank zarobił 259,7 mln zł, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej, jednak analitycy spodziewali się spadku zysków o ponad jedną czwartą. Po wczorajszej korekcie do zwyżek wróciły papiery TVN (+1,6 proc.). W pierwszym kwartale spółka straciła 43,82 mln zł, co było wynikiem o 9,8 mln zł lepszym od oczekiwań analityków. Po wczorajszym wyskoku stabilizują się notowania Mispolu (-0,9 proc.). Zdaniem będącego jednym z akcjonariuszy spółki Bakallandu, cena zaoferowana w wezwaniu nie oddaje wartości spółki.

Aż o jedną trzecią drożeją papiery Miraculum. Spółka podpisała list intencyjny ws. przejęcia przez inwestora. W okolice rocznych maksimów powróciły notowania Ronson Europe (+6,4 proc.). Choć spółka na czysto zarobiła o 16 proc. mniej od prognoz, to jednak zarząd zarekomendował wypłatę 3 gr. dywidendy na akcję. To oznacza stopę wypłaty z zysku sięgającą 3 proc., a w kolejnych latach spółka chce ją jeszcze zwiększać. Z siedmiomiesięcznych minimów odbijają się notowania Rank Progressu (+1,7 proc.). Wycenę akcji spółki z 17,5 zł do 13,7 zł ciął DM IDM SA. Zaktualizowane zalecenie inwestycyjne dla dewelopera to zaledwie 'trzymaj".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane