GPW: Rynek otworzy się bez większych zmian

Artur Szymański
19-02-2004, 09:14

Nie widać specjalnych powodów, dla których na początku dzisiejszej sesji miałoby dojść do znaczących ruchów w którąkolwiek stronę. Otwarcie powinno być spokojne, w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Trwa spokojna konsolidacja pod szczytem w cenach dnia 1757 pkt na WIG20. Rynek de facto stoi w miejscu, ale widać, że inwestorom nie brakuje optymizmu. Dużym zainteresowaniem cieszą się akcje największych spółek, co widać po wysokich obrotach. Poważny kapitał akumuluje papiery gigantów rynku. Poszerza się grono spółek z WIG20, które w ostatnich dniach ustanowiły rekordy wycen. Do KGHM i PKN Orlen dołączyły TP SA i Prokom.

Do pełni szczęścia i wybicia górą z konsolidacji brakuje dwóch czynników – podjęcia ruchu w górę na Wall Street i przyjęcia planu Hausnera. Inwestorzy muszą uzbroić się w cierpliwość. Na wczorajszej sesji w Stanach indeksy nieco zniżkowały. Dow Jones stracił na zamknięciu 0,4 proc., a Nasdaq obniżył wartość o 0,19 proc. W dzień po dużej zwyżce, wywołanej narastającą falą fuzji i przejęć, gracze postanowili po prostu zrealizować zyski. Trend wzrostowy nie jest jednak zagrożony.

Gorzej przedstawia się sytuacja z drugim czynnikiem. Trwają targi polityczne dotyczące przyjęcia bądź odrzucenia przez Sejm pakietu ustaw składających się na oszczędnościowy plan ministra Jerzego Hausnera. Wydaje się, że na rozstrzygnięcia trzeba będzie poczekać minimum tydzień-dwa. Jeśli inwestorzy wykorzystają ten czas tak jak do tej pory, czyli na akumulację papierów, a rząd przekona Platformę Obywatelską do poparcia planu Hausnera, to wyjście górą z konsolidacji jest niemal pewne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Rynek otworzy się bez większych zmian