GPW: szanse na wzrosty są niewielkie

Marek Druś
opublikowano: 20-06-2002, 08:43

Po wczorajszych znacznych spadkach na światowych giełdach można by było oczekiwać korekty w trakcie dzisiejszych sesji. Niestety, wszystko wskazuje że spadki będą kontynuowane, a w utrzymaniu się kiepskich nastrojów pomoże obniżenie prognozy sprzedaży w drugiej połowie roku przez Nokię.

Wczorajsze sesje na światowych giełdach zakończyły się wyraźnymi spadkami głównych indeksów. Na rynkach w USA szczególnie wyraźnie było widać, że nastroje inwestorów są bardzo złe i bez silnego bodźca szanse na wzrost popytu są minimalne.

Można było oczekiwać, że głębokie spadki na środowych sesjach skłonią w czwartek inwestorów do kupna papierów spółek. Szanse na to spadły po tym, gdy Nokia obniżyła prognozę wzrostu sprzedaży w drugiej połowie tego roku z 15 do 10 proc.

Mimo kiepskich wyników w USA wzrostem zakończyła sesję giełda w Tokio. To skutek wiadomości o większej niż oczekiwano nadwyżce handlowej i najwyższym od 21 kwartalnym wzroście eksportu.

Na krajowym rynku trudno liczyć na poprawę nastrojów, choć wiadomość o spadku produkcji w maju zwiększa zapewne szanse na obniżkę stóp procentowych przez RPP. Można oczekiwać poprawy wyceny banków, mocno przecenionych na ostatniej sesji. Przecena na rynku technologicznym w USA może skłaniać inwestorów do wyprzedaży akcji krajowych przedstawicieli sektora.

Ciekawie zapowiadają się notowania BIG Banku Gdańskiego. We wczorajszych ‘pakietówkach’ właściciela zmieniło ponad 42 mln akcji spółki.

Zmieniło właściciela również 300 tys. papierów Prokomu, który poinformował w komunikacie, że w ostatnich dniach Prokom Investments sprzedał taki pakiet jego akcji i odkupił 146,7 tys. udziałów Prokomu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: szanse na wzrosty są niewielkie