GPW w ogonie giełd

Na wtorkowej sesji warszawska giełda raziła słabością, mimo że zachodnioeuropejskie parkiety solidarnie zanotowały 2 – 3 proc. zwyżki.

WIG20 zakończył handel 0,2 proc. pod kreską, do czego przyczyniły się słabe dane o marcowej sprzedaży detalicznej w Polsce (+0,1 proc.) oraz o koniunkturze w niemieckim przemyśle (indeks PMI sięgnął 47,9 punktu).

Siedmiomiesięczne dołki sprzed tygodnia przetestowali sprzedający papiery KGHM (-3,2 proc.). Prezes Herbert Wirth obstaje przy przeznaczeniu na dywidendę zaledwie 30 proc. zysków za ubiegły rok. Jak argumentuje, większa premia z zysku zagroziłaby utrzymaniu wskaźników zadłużenia na bezpiecznych poziomach. Tymczasem rekomendację dla spółki, z "kupuj" do "neutralnie", obniżył bank UBS. Po przeciwnej stronie rynku znalazła się JSW (+5,2 proc.), której notowania odbijały się z 11 – miesięcznych minimów.

Znacznie gorzej było w segmencie małych i średnich spółek, których indeksy pogłębiły tegoroczne minima. mWIG40 stracił 1,1 proc., a sWIG80 osunął się o pół proc. Najwyżej od początku miesiąca znalazły się jednak notowania banku Millennium. Rekomendację dla banku ze "sprzedaj" do "trzymaj" podwyższył DM IDM SA. Cena docelowa poszła w górę z 3,61 zł do 4,52 zł. Również najwięcej od początku kwietnia płacono za papiery Budimeksu (+2,0 proc.). Konsorcjum z udziałem spółki znalazło się na krótkiej liście w przetargu na elektrownię w Grudziądzu. Jak podkreśla prezes Dariusz Blocher, rynkowy konsensus prognoz wyników spółki za pierwszy kwartał, mówiący o 27,8 mln zł zysku netto, jest konserwatywny.

Blisko 5 proc. zyskał Dom Development. Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP spółka pokaże jutro dobre wyniki za pierwsze trzy miesiące roku, jednak następne dwa kwartały nie będą już tak zachęcające. Z 21 – miesięcznych maksimów osunęły się notowania EuCO. Spółka chce przeznaczyć na dywidendę 80 gr. na akcję. To oznaczałoby stopę dywidendy zbliżającą się do 6 proc. Marsz w kierunku historycznych dołków z lutego próbują przerwać notowania Hyperiona (+1,0 proc.). Walne spółki uchwaliło emisję do 24,6 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane