GPW: Z rynku akcji wieje nudą

Artur Szymański
opublikowano: 29-12-2003, 14:17

Popołudniowa część sesji – zgodnie z oczekiwaniami – upływa w sennej atmosferze. Obroty są znikome, a wahania indeksu WIG20 – symboliczne.

Pierwsze minuty poniedziałkowego handlu wyznaczyły kierunek na cały dzień. Nie widać absolutnie żadnych podstaw do tego, by WIG20 opuścił strefę spadków i przeszedł do wzrostów.

Tak jak się tego można było spodziewać, większość inwestorów zrobiła sobie wakacje między Bożym Narodzeniem a sylwestrem. Brakuje inwestorów, zarówno chętnych do kupna, jak i do sprzedaży akcji. Świadczy o tym żenująco niska aktywność graczy. Po trzech godzinach sesji obroty przekraczają 60 mln zł. Do końca dnia z pewnością wartość wymiany przekroczy 100 mln zł, ale będzie to znacznie odbiegać od średniej grudniowej, która wynosi 328 mln na sesję.

Otwarcie poniedziałkowej sesji wypadło na 0,16-plusie. Indeks WIG20 dzień rozpoczął z poziomu 1581,84 pkt. Jednak niezłe otwarcie to wszystko na co było stać inwestorów. Już pierwsze minuty sesji ujawniły brak ochoty wśród inwestorów do handlu akcjami, a WIG20 zaczął się osuwać. Dzienny dołek zaliczył na poziomie 1567,5 pkt. Niska wartość obrotów sprawia, że zniżki nie można uznać za przekonującą. Dlatego sesja nie wniesie wiele do obrazu rynku.

Największym zainteresowaniem graczy cieszą się prawa do akcji Śnieżki, dzisiejszego debiutanta. PDA serii E i F producenta farb i lakierów zadebiutowały z ponad 15-proc. przebitką. Cena pierwszego notowania wyniosła 25,4 zł. Obecnie łączny handel PDA obu serii wyraża się sumą 18 mln zł, co stanowi 30 proc. ogółu obrotów na rynku. Debiut akcji Śnieżki nastąpi w styczniu.

Handel prawami do akcji Śnieżki przebija wymianę na akcjach TP SA. Operator notuje 12-mln wartość obrotu, ale kurs traci dziś 0,7 proc. Przed południem z grona blue chipów najgorzej wiodło się Prokomowi, Comarchowi i Pekao SA, których papiery taniały po 1,4 proc. Aktualnie na niechlubne prowadzenie wyszedł Budimex, który tanieje o 2,7 proc. Na szczęście przy niewielkim, bo zaledwie 64-tys. obrocie. Najlepiej zaś radzą sobie dwa banki – BPH PBK i Millennium. Ich akcje zyskują na wartości odpowiednio 1,0 oraz 0,8 proc.

Na szerokim rynku 1,0 proc. podrożały akcje Mieszka. Cukiernicza spółka planuje podwyższenie kapitału poprzez emisję nowych akcji z prawem poboru o łącznej wartości do 35 mln zł. Największym akcjonariuszem Mieszka jest firma Central European Confectionery Holdings, która posiada 66 proc. kapitału zakładowego cukierniczej spółki. Sukces emisji jest pewny, bo inwestor jest zainteresowany objęciem nawet całej emisji nowych walorów.

Akcjami swojej spółki z grupy zainteresowany jest też Carlsberg Breweries. Z tego powodu 23 grudnia ogłosił on wezwanie na prawie 3,16 mln papierów Okocimia. W jego wyniku Carlsberg zamierza osiągnąć 95,97 proc. kapitału zakładowego spółki z Brzeska. Cena, po której nabywane będą akcje została określona na 25,50 zł, czyli o 1,3 zł więcej niż wynosił kurs na poprzedniej (wtorkowej) sesji. Dziś handel papierami browaru został zawieszony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GPW: Z rynku akcji wieje nudą