GPW zablokuje tanie emisje dla wybranych

opublikowano: 17-12-2018, 17:42

Jeśli uprzywilejowani będą kupować akcje zbyt tanio to na giełdzie ich nie sprzedadzą.

Od 1 stycznia 2019 r. decyzją rady nadzorczej oraz zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zacznie obowiązywać katalog przypadków służących ocenie spełniania przez emitentów jednego z wymogów dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego akcji i praw do akcji (PDA), jakim jest zgodność z zasadami publicznego charakteru obrotu giełdowego. Doprecyzowanie tego wymogu dotyczy zarówno pierwszych (debiuty), jak i kolejnych emisji instrumentów finansowych mających być przedmiotem obrotu giełdowego.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

Za niekorzystne dla obrotu publicznego władze giełdy uznały m.in. emitowanie z wyłączeniem lub ograniczeniem prawa poboru akcji o 50 proc. tańszych od emitowanych w okresie krótszym niż 9 miesięcy lub o 50 proc. tańszych względem średniego kursu z ostatnich trzech miesięcy.

Z niedopuszczeniem do obrotu muszą się też liczyć nabywcy akcji emitowanych w zamian za potrącenie wierzytelności lub wkład niepieniężny.

Niemile widziane są też nowe emisje spółek znajdujących się w jakiejkolwiek formie postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego, chyba, że emisja jest konsekwencją realizacji układu. 

- Liczę, że doprecyzowanie przepisów giełdowych pozwoli uniknąć sytuacji, w której doszłoby do dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu papierów wartościowych, które mogłyby budzić wątpliwości. Jednocześnie inwestorzy i same spółki otrzymują jasny przekaz, że pewne sytuacje i okoliczności znacząco zwiększają ryzyko, że dane akcje mogą nie spełnić regulaminowych warunków dopuszczenia i tym samym pozostać poza obrotem giełdowym – mówi Piotr Borowski, członek zarządu GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu