Grabowski: deficyt ekonomiczny musi spaść poniżej 4 proc.

Marek Druś
opublikowano: 24-06-2002, 18:13

Zaostrzenie polityki fiskalnej stałoby się wyraźnie widoczne gdyby przyszłoroczny deficyt ekonomiczny spadł poniżej 4 proc. PKB, uważa Bogusław Grabowski z Rady Polityki Pieniężnej.

W tym roku deficyt ekonomiczny powinien wynieść 4,8 proc. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w założeniach przyszłorocznego budżetu Ministerstwo Finansów przyjęło deficyt ekonomiczny na poziomie 4,9 proc. Tymczasem proszący o anonimowość członek rządu powiedział PAP, że deficyt będzie niższy niż 4,9 proc.

- Przy zakładanym przez rząd przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w przyszłym roku o 3,1 proc. z 1-1,2 proc. w tym roku, łączny deficyt ekonomiczny powinien wynieść w 2003 roku poniżej 4 proc., by doszło do koniecznego zaostrzenia polityki fiskalnej – powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP Bogusław Grabowski.

Jego zdaniem, wzrost gospodarczy w wysokości 3,1 proc. i deficyt ekonomiczny sięgający 4,3 proc. dałyby w efekcie utrzymanie obecnego stopnia restrykcyjności polityki fiskalnej.

Według członka RPP, deficyt ekonomiczny przekraczający 4 proc. oznaczałby zwiększenie presji inflacyjnej. To mogłoby z kolei spowodować konieczność zaostrzenia polityki pieniężnej. Ewentualne podniesienie stóp hamowałoby jednak wzrost tempa gospodarczego do zakładanego poziomu 3,1 proc.

Przyjęcie przez rząd założeń przyszłorocznego budżetu planowane jest 2 lipca.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grabowski: deficyt ekonomiczny musi spaść poniżej 4 proc.