Grant Thornton rozwinie warszawski audyt

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Poznańska firma doradczo-audytorska ściągnęła z Deloitte’a Marcina Diakonowicza, by rozbudował jej warszawskie biuro.

Poznaniacy mają w ostatnich latach problem z podbojem stolicy. Piłkarze Lecha po raz ostatni wygrali z Legią na jej stadionie latem 2016 r., gdy obie drużyny zmierzyły się w finale Superpucharu Polski. Przedsiębiorcy z Wielkopolski w stolicy radzą sobie lepiej, ale też łatwo nie jest.

AUDYTORSKI TRANSFER:
AUDYTORSKI TRANSFER:
Marcin Diakonowicz (z prawej) przez lata był partnerem w dziale audytu Deloitte’a. Teraz przenosi się do wywodzącego się z Poznania Grant Thorntona, w którym tym działem kieruje Jan Letkiewicz. Firma chce, by stołeczny rynek przynosił jej 60-70 proc. przychodów.
Fot. WM

— Przez lata rozbudowywaliśmy warszawski dział audytu, ale uważamy, że na stołecznym rynku drzemie jeszcze spory, a niewykorzystany przez nas potencjał. Do tej pory opieraliśmy się na menedżerach wychowanych wewnątrz organizacji, postanowiliśmy jednak zrobić odważniejszy krok i sprowadzić z rynku kogoś, kogo zadaniem będzie znaczne zwiększenie skali naszego biznesu w Warszawie — mówi Jan Letkiewicz, wiceprezes firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton w Polsce, partner zarządzający jej departamentem audytu.

Transformacja rynku

Tym kimś jest Marcin Diakonowicz, który od 2011 r. był partnerem w dziale audytu Deloitte’a, a w ostatnich latach także wiceprezesem spółki. W jego CV jest m.in. zarządzanie zespołem doradztwa sportowego i serwisem dla niemieckich przedsiębiorców w Polsce. Nie ma natomiast — jak zapewnia — badania ksiąg GetBacku, bo „za ten obszar nie odpowiadał”. Menedżera wciąż obowiązuje zakaz konkurencji, ale formalnie od 22 grudnia zacznie reprezentować na rynku barwy Grant Thorntona. Dlaczego zdecydował się na transfer?

— Rynek audytorski w Polsce przechodzi sporą transformację. Wprowadzenie obowiązku rotacji audytorów, a także nowe zasady określania ich niezależności sprawiają, że firmy z tzw. wielkiej czwórki nie mogą startować w wielu przetargach. Rynek dużych spółek, który w poprzednich latach był dla nich w praktyce zarezerwowany, teraz otworzył się na mniejszych graczy. Mniejsi audytorzy mają więc okazję do zwiększenia udziałów, a Grant Thornton jako największy z nich ma na to największe szanse — mówi Marcin Diakonowicz.

Dziś audytorzy Grant Thorntona pracują w Polsce w czterech biurach: w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie.

— Warszawa odpowiada za największą część przychodów, ale to wciąż mniej niż połowa całości. Tymczasem, biorąc pod uwagę wielkość rynku i liczbę firm, które mają tu siedziby, powinno to być 60-70 proc. — mówi Jan Letkiewicz.

Przygotowanie do wzrostu

W ostatnim roku finansowym (kończącym się w czerwcu) przychody segmentu usług audytorskich w Grant Thorntonie urosły ponad 20 proc. Podobne tempo ma być utrzymane w tym roku. W wynikach całej firmy audyt odpowiada za 25-30 proc. przychodów.

— Usługi audytorskie Grant Thorntona są szczególnie dobrze postrzegane w segmencie firm rodzinnych, czemu sprzyja m.in. to, że jest tu mniejsza rotacja pracowników niż w Wielkiej Czwórce. Organizacja jest dobrze przygotowana do wzrostu i wśród firm rodzinnych, i wśród polskich oddziałów firm zagranicznych, spółek giełdowych czy instytucji finansowych — uważa Marcin Diakonowicz.

Cały Grant Thornton, który poza audytem zajmuje się outsourcingiem finansowo-księgowym, outsourcingiem płac i kadr, działalnością podatkową i doradztwem oraz usługami cyfrowymi, w ciągu ostatnich pięciu lat niemal podwoił przychody, a w ostatnim roku finansowym, podobnie jak dział audytu, urósł o 20 proc. Miesiąc temu jego zespół partnerów i partnerek powiększył się o dwie osoby — ze stanowisk senior menedżerow awansowały Dorota Kosińska i Anna Łuńska, zajmujące się outsourcingiem finansowo-księgowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane