Czytasz dzięki

Granty na kadry

opublikowano: 16-08-2018, 22:00

Dotacje pomogą firmom wyszkolić pracowników. Na razie taką szansę dostały budowlanka, turystyka i finanse

W poprzedniej unijnej siedmiolatce w szkoleniach dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego wzięło udział aż 6,5 mln osób. Dotacje pokrywały do 85 proc. kosztów prowadzenia kursów i warsztatów dla firm MŚP. W tej perspektywie usługi szkoleniowe i doradcze dla przedsiębiorców i ich pracowników są rekomendowane przez sektorowe rady ds. kompetencji, a pierwsi beneficjenci już niedługo zaczną z nich korzystać.

INNA OPCJA:
INNA OPCJA:
Rafał Kamiński, wicedyrektor departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP, podkreśla, że w razie braku odpowiednich szkoleń w Bazie Usług Rozwojowych, firmy będą mogły zgłaszać się do podmiotów tam zarejestrowanych i zamawiać nowe kursy.
Fot. Marek Wiśniewski

Na razie jest siedem rad sektorowych ds. kompetencji. Działają w branżach: budowlanej, turystycznej, finansowej, IT, motoryzacyjnej i elektromobilności, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, mody i innowacyjnych tekstyliów. Przedstawiciele rad wskazują na braki w kwalifikacjach pracowników z tych sektorów, a działalność tych organów jest koordynowana przez powstałą w kwietniu tego roku Radę Programową ds. Kompetencji, której zadaniem jest rekomendowanie programów nauczania i prognozowania, kto będzie potrzebny na rynku pracy. Podobne działania są popularne m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Australii, Indiach czy Czechach.

Rada ma pomóc w realizacji założeń Rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której wskazano na potrzebę budowania nowoczesnych kadr dla polskiej gospodarki — m.in. poprzez praktyki zawodowe w firmach i aktywny udział przedstawicieli przemysłu w przygotowaniu programów nauczania.

Cztery rundy

W konkurowaniu lepszą kadrą pomogą firmom granty z działania 2.21 programu Wiedza Edukacja Rozwój (Poprawa zarządzania, rozwój kapitału ludzkiego i wsparcie procesów innowacyjnych przedsiębiorstw). Do końca sierpnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi pierwszą rundę konkursu z dotacjami na usługi szkoleniowe i doradcze dla małych i średnich graczy działających w sektorze budowlanym, finansowym i turystycznym. Kolejne dwa etapy naboru odbędą się w przyszłym roku, a czwarta — w 2020 r. Będą one dotyczyły pozostałych czterech branż. W puli jest 50, 7 mln zł.

— Na podstawie badań i wiedzy ekspertów rady sektorowe szukają odpowiedzi na pytanie, jakie kluczowe kompetencje będą potrzebne w danych branżach m.in. ze względu na zmieniające się otoczenie prawne czy kwestie demograficzne — mówi Rafał Kamiński, wicedyrektor departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP.

W pierwszej rundzie konkursu rządowa agencja wybierze trzech operatorów.

— Ich rolą będzie pozyskanie przedsiębiorców i ich pracowników do programu i ułatwienie im dostępu do usług szkoleniowo-doradczych.O granty mogą wnioskować m.in. przedstawiciele biznesu, organizacji pracodawców i samorządu gospodarczego, a także podmiotów działających na rzecz zatrudnienia i rozwoju gospodarczego. To nie muszą być eksperci branżowi. Powinni mieć jednak doświadczenie w udzielaniu pomocy publicznej — tłumaczy Rafał Kamiński.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wnioskodawcy wesprą firmy w korzystaniu z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), portalu prowadzonego przez PARP. BUR umożliwia przedsiębiorcom zamówienie szkoleń z unijnym wsparciem. Znajduje się tam ponad 20 tys. ofert.

— Operatorzy dopilnują, czy przedsiębiorcy i ich pracownicy wybierają kursy o tematyce wskazanej przed rady sektorowe. Będą też odpowiedzialni za podpisywanie i rozliczanie umów o dofinansowanie — zaznacza wicedyrektor PARP.

Budżet — przeznaczony na pierwszą rundę konkursu — wynosi ponad 7 mln zł.

— Granty pomogą zdobyć nowe umiejętności zawodowe dekarzom i monterom. Duży nacisk kładziemy też na kwestie obsługi klienta i bezpieczeństwa danych osobowych w sektorze turystycznym. Natomiast w branży finansowej chcemy podnosić kompetencje związane z bankowością spółdzielczą, w tym z ryzykiem operacyjnym i kredytowym — wyjaśnia Rafał Kamiński.

Wsparciem w pierwszej rundzie może zostać objętych co najmniej 770 osób. O tym, ile osób uda się przeszkolić, zdecyduje wartość usług wybranych przez przedsiębiorców.

Od teorii do praktyki

Magdalena Wolińska, koordynator ds. projektów wewnętrznych i rozliczeń w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido, zwraca uwagę, że działanie 2.21 POWER umożliwia wprowadzenie w życie teorii wypracowanej przez rady sektorowe. Ekspertkę niepokoi jednak, że w dokumentacji konkursowej nie ma jeszcze końcowych wniosków identyfikujących potrzeby kompetencyjne sektora finansowego.

— Mimo wydanych grantów na analizy, tematyka szkoleń dla branży finansowej została wskazana niezależnie od prowadzonych badań — ubolewa Magdalena Wolińska.

Zdaniem Rafała Kamińskiego, za kilka miesięcy przedstawiciele sektora finansowego powinni zgłosić kolejne rekomendacje, bo te już wskazane nie wyczerpują puli konkursu. Ekspertka Crido zauważa też, że dla każdej z branż przyjęto odmienne podejście do szkoleń.

— W przypadku sektora turystycznego planowane są tylko dwa rodzaje kursów. Średni ich koszt to 1800 zł. Dla firm z branży finansowej przewidziano krótkie szkolenia e-learningowe, stacjonarne i certyfikowane w 15 zakresach tematycznych. Będą one kosztować od 250 zł do 2,5 tys. zł. Natomiast w ofercie dla budowlanki są m.in. studia podyplomowe, za które trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł — podkreśla Magdalena Wolińska.

Dotacje będą przeznaczone na sfinansowanie kursów dostępnych wyłącznie w BUR.

— Nie ma tam jednak wielu szkoleń wskazanych w konkursie. Firmy mogą mieć problem z wykupieniem takich, które byłyby dla nich najbardziej odpowiednie — tłumaczy Magdalena Wolińska.

Wicedyrektor PARP potwierdza, że przedsiębiorcy mogą korzystać tylko z usług znajdujących się w BUR.

— W razie braku oferty w bazie można jednak zwrócić się do podmiotu tam zarejestrowanego [jest ich ponad 1600 — przyp. red.] o zamówienie właściwego szkolenia. Będziemy zachęcać też nowych usługodawców, których kursy są zbieżne z tematyką konkursu, do ich publikacji w BUR — wyjaśnia Rafał Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane