Granty wspierają autorskie pomysły MŚP

opublikowano: 19-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dotacje pomagają przedsiębiorcom wdrażać wyniki prac B+R. Dotychczas innowatorzy otrzymali na ten cel w sumie 4,3 mld zł.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie projekty otrzymały wsparcie w konkursach PARP
  • Na co mogą liczyć innowatorzy w nowym rozdaniu funduszy unijnych

Dzięki unijnemu wsparciu przedsiębiorcy wprowadzają na rynek nowatorskie produkty i wdrażają innowacyjne procesy technologiczne.

– Wśród projektów wybranych w konkursach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest sporo niesztampowych rozwiązań. Bazują one na autorskich pomysłach i patentach firm. Nie brakuje przedsięwzięć związanych z modernizacją linii produkcyjnych, wdrażaniem nowych urządzeń i technologii. Dotychczas wsparcie na ten cel, w wysokości 4,3 mld zł, otrzymało w sumie 538 projektów – mówi Hanna Godula, wicedyrektor departamentu wdrożeń innowacji w przedsiębiorstwach w PARP.

Procesy technologiczne

Granty pochodziły z poddziałania 3.2.1 programu operacyjnego Inteligentny Rozwój („Badania na rynek”). Dzięki nim beneficjenci wprowadzają na rynek nowe lub znacznie ulepszone wyroby i procesy technologiczne.

– Zgłoszenia przedsiębiorców potwierdziły, że sektor MŚP charakteryzuje się wysokim potencjałem rozwojowym. Przedstawiciele biznesu doskonale wiedzą, jakie projekty pomagają im w konkurowaniu na rynku. Obserwujemy wysoki poziom innowacyjności zgłaszanych do nas przedsięwzięć i sporą chęć przedsiębiorców do ulepszania produktów i usług, aby trafiały w potrzeby konsumentów i wpływały pozytywnie na środowisko – podkreśla Hanna Godula.

Jednym z beneficjentów PARP jest firma Luk-Plast z województwa kujawsko-pomorskiego. Działa ona w branży recyklingu tworzyw sztucznych i produkcji regranulatów. Spółka dostała wsparcie w wysokości ponad 2,1 mln zł. Z pomocą grantu wdrożyła innowacyjną technologię umożliwiającą otrzymywanie pełnowartościowego składu wspomnianych regranulatów. Przedstawiciele firmy przeznaczyli dotację na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia nowej linii produkcyjnej. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia spółka stała się bardziej konkurencyjna na rynku tworzyw sztucznych, a jej obroty wzrosły aż o 40 proc.

Strumień pieniędzy unijnych popłynął też do firmy Pakfol działającej w woj. warmińsko-mazurskim. Grant w wysokości 4 mln zł pomógł jej wdrożyć na rynek opakowania foliowe dla wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Dotacja sfinansowała m.in. zakup maszyny przeznaczonej do produkcji opakowań. Posiadają one powłokę antybakteryjną hamującą rozwój drobnoustrojów mających bezpośredni kontakt z folią.

Wzór przemysłowy

Natomiast wsparcie w wysokości 1,4 mln zł otrzymała pomorska spółka Niviss Leszek Łosin. W ramach dofinansowanego projektu przedstawiciele firmy zrealizowali prace badawczo-rozwojowe. Ich efektem jest uruchomienie produkcji innowacyjnych lamp. Spółka opatentowała system ochrony przed olśnieniem i dotyczący odprowadzania ciepła. Ponadto zgłosiła do Urzędu Patentowego kształt reflektora jako wzór przemysłowy.

Warto podkreślić, że w nowej perspektywie finansowej również nie zabraknie grantów na prace badawcze i wdrażanie ich wyników. Będą one dostępne w programie „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027”. Dofinansowanie pokryje koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych realizowanych samodzielnie przez przedsiębiorców lub w konsorcjach składających się z jednostek naukowych i firm. Natomiast przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sfinansować wdrożenia bez etapu badawczego, znajdą wsparcie na ten cel w regionalnych programach operacyjnych.

Badania na rynek: na co dofinansowanie

* Wydatki inwestycyjne, w tym:

— zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów

— zakup nieruchomości

— roboty budowlane

— budowa nowej linii produkcyjnej oraz hal

* Wartości niematerialne i prawne w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej

* Eksperymentalne prace rozwojowe

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane