Grecja zbankrutuje

DI
28-09-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

TFI SKARBIEC

Wśród przywódców europejskich państw rośnie przekonanie o tym, że dopuszczenie do bankructwa Grecji będzie najlepszym wyjściem dla niej samej oraz strefy euro jako całości. Zapewnienia o tym, że pozostałe państwa nie dopuszczą do wystąpienia (lub wykluczenia) Greków ze strefy euro, wciąż widnieje jednak na ustach europejskich polityków. Teraz najważniejszym problemem pozostaje odpowiednie zrestrukturyzowanie greckiego długu po to, aby przełożyć bankructwo tego kraju na możliwie odległy termin. Nad zestawem odpowiednich rozwiązań debatowali podczas szczytu MFW w Waszyngtonie przedstawiciele europejskich instytucji.

Pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia pomocy zarówno Grecji, jak i innym krajom peryferyjnym strefy euro, ma być zwiększenie aktywów Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) z obecnych 440 mld euro do 2 bln euro. Nowy limit pozwoliłby na pokrycie potrzeb pożyczkowych wszystkich krajów peryferyjnych strefy euro, które wyniosą łącznie około 1,5 bln euro do końca 2014 roku. Pozostałe 500 mln euro stanowiłoby rezerwę pozwalającą na dokapitalizowanie eksponowanych na ryzyko europejskich banków. Ponadto EFSF miałby uzyskać status instytucji bankowej, co — poprzez udzielanie kredytów na kwotę wyższą niż poziom zdeponowanych przez państwa członkowskie depozytów — umożliwiłoby mu de facto kreowanie dodatkowego pieniądza. Zmiany w statusie EFSF uzależnione będą teraz od wyrażenia zgody przez państwa-członków.

Tymczasem sami Grecy zapewniają, że są zdeterminowani, aby nie doprowadzić do ogłoszenia bankructwa własnego kraju. Premier Grecji ogłosił już nowy pakiet fiskalny, który przewiduje m.in. natychmiastowe cięcia zatrudnienia w administracji publicznej o 30 tys. etatów. Ma to pomóc Grekom w wypełnieniu narzuconego im przez tzw. Trojkę (KE, EBC, MFW) programu redukcji deficytu budżetowego, co jest warunkiem koniecznym udzielenia kolejnej transzy pomocowej w wysokości 8 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Grecja zbankrutuje