Grodno powiększy się o Magmę

opublikowano: 17-12-2018, 22:00

Elektrotechniczny hurtownik za około 20 mln zł kupi mniejszą sieć z Pomorza Zachodniego. Kurs idzie w górę.

Stołeczni elektrotechnicy nie tracą apetytu na przejęcia. Giełdowe Grodno, które do tej pory zrealizowało osiem przejęć na rynku dystrybucji elektrotechnicznej, szykuje się do największej transakcji w swojej historii. Za około 20 mln zł ma kupić spółkę Magma ze Szczecina, która ma osiem hurtowni w dużych miastach w północno-zachodniej Polsce. Umowę przedwstępną w tej sprawie podpisano w piątek.

Andrzej Jurczak, prezes Grodno
Wyświetl galerię [1/2]

Andrzej Jurczak, prezes Grodno Fot. Marek Wiśniewski

W pierwszej racie Grodno ma zapłacić 16 mln zł, w kolejnych — po roku i dwóch od zawarcia transakcji — resztę, która może być skorygowana w dół w zależności m.in. od tegorocznego wyniku EBITDA przejmowanej spółki.

— Magma to dla nas bardzo atrakcyjny podmiot, który posiada osiem dobrze zorganizowanych hurtowni i szeroką bazę klientów. To przejęcie istotnie zwiększy skalę naszej działalności oraz umocni pozycję grupy — mówi Andrzej Jurczak, prezes Grodna. Grodno podaje, że w ubiegłym roku Magma miała 77,2 mln zł przychodów i 5 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Tymczasem giełdowa spółka, która opublikowała w ubiegłym tygodniu raport kwartalny, tylko od kwietnia do września tego roku (czyli w pierwszym półroczu swojego roku obrotowego) miała 236,7 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 21 proc. rok do roku, oraz 5,5 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 3 proc.).

— Obecnie, zgodnie ze strategią, skupiamy się na zdobywaniu rynku, dlatego przychody wykazują wyższą dynamikę od pozycji wynikowych. Niemniej same wyniki grupy również nas zadowalają. Zostały wypracowane m. in. dzięki udanej konsolidacji spółek zależnych BaRGo i El-Corte, co potwierdza nasze zdolności w zakresie integracji rynku — mówi Andrzej Jurczak.

Podczas poniedziałkowej sesji na GPW akcje Grodna drożały o ponad 10 proc. Nadal są jednak ponad dwa razy tańsze niż przed załamaniem kursu z początku września spowodowanym obawami przed wyprzedażą walorów przez obecnego w akcjonariacie Trigona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu