Gronkiewicz-Waltz: BIG BG nie naruszył prawa bankowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-03-2005, 12:18

BIG Bank Gdański nie naruszył prawa bankowego kupując akcje PZU - powiedziała w piątek posłom sejmowej komisji śledczej badającej prywatyzację PZU b. prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz.

BIG Bank Gdański nie naruszył prawa bankowego kupując akcje PZU - powiedziała w piątek posłom sejmowej komisji śledczej badającej prywatyzację PZU b. prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz podała, że NBP nigdy nie otrzymał opinii prawnej kancelarii Smoktunowicz&Falandysz, w której twierdzi się, że BIG BG, który mając środki własne w wysokości 1,6 mld zł i wydając na akcje PZU ponad 1 mld zł, naruszył prawo. B. prezes NBP stwierdziła, że kancelaria ta nie specjalizuje się w prawie bankowym.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że gdy w lutym 2000 roku pojawiły się sygnały, że BIG BG mógł naruszyć prawo, została w tym banku przeprowadzona kontrola, która jednak nie stwierdziła naruszenia prawa. Podkreśliła, że BIG BG spełniał też normy dotyczące współczynnika wypłacalności, który w tym banku wynosił 14-17 proc., podczas gdy wymagany wynosi 8 proc.

Również jesienią 2000 r., odpowiadając na pismo ówczesnego ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego, Komisja Nadzoru Bankowego wyjaśniła, że nie naruszono prawa. Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że nadzór bankowy kontroluje stan finansów banku na koniec dnia i kontrola w BIG BG nie ujawniła żadnych uchybień.

Podsumowujuąc tę część pytań, przewodniczący komisji Janusz Dobrosz (LPR) ocenił, że Gronkiewicz-Waltz wciąż nie rozwiała wątpliwości w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane