Grozi ciemny ekran

MARCIN ORNASS-KUBACKI
opublikowano: 10-04-2012, 00:00

CYFRYZACJA

MARCIN ORNASS-KUBACKI

prezes ASTRA Central Eastern Europe

Wielkimi krokami zbliża się wyłączenie w Polsce analogowego sygnału telewizyjnego. Do 31 lipca 2013 r. zniknie on w całym kraju. Ale czy wszystkie gospodarstwa domowe będą miały dostęp do telewizji cyfrowej? Niestety, według opinii pojawiających się w środowisku eksperckim cyfryzacja przebiegająca wyłącznie naziemnie może część telewidzów wykluczyć i któregoś dnia zaskoczeni zasiądą przed ciemnym ekranem.

Polska nie jest jedynym krajem borykającym się z problemem zmiany nadawania sygnału. Na przykład w Czechach i na Słowacji cyfryzację przeprowadzono wielotorowo — naziemnie i satelitarnie, dzięki czemu zapewniono dostęp do sygnału wszystkim obywatelom. Droga satelitarna jest niezbędnym uzupełnieniem oferty naziemnej, jeżeli państwo chce zapewnić równość wszystkim obywatelom. Niestety, w Polsce pozostaje niedoceniona, a przecież np. Telewizja Polska mogłaby bez dodatkowych nakładów po prostu wykorzystać już posiadaną satelitarną infrastrukturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN ORNASS-KUBACKI

Polecane