Grunt to postęp

KAP
opublikowano: 17-11-2006, 00:00

Nie najlepiej wygląda bilans inwestycji, choć rok temu było dużo gorzej.

Jerzy Polaczek, minister transportu, twierdzi, że coraz lepiej wykorzystujemy unijne środki i realizujemy drogowe inwestycje. Lepiej nie znaczy jednak dobrze.

Z danych ministerstwa wynika, że na koniec października 2006 r. z Krajowego Funduszu Drogowego (KFD), na który składają się kierowcy kupując paliwo, wydano 3,15 mld zł, czyli 54 proc. To jednak o 765 mln zł więcej niż w takim samym okresie 2005 r. Dla porównania, w całym 2005 r. z KFD wydano 3,28 mld zł, czyli 63,2 proc. dostępnych środków.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w wykorzystaniu pieniędzy na modernizację dróg.

— W sumie dostępne na ten cel środki sięgnęły 2 mld zł, a wykonanie 1,56 mld zł, czyli wykorzystano 77 proc. Udało się odnowić 2 tys. km dróg — wylicza Jerzy Polaczek.

Barbara Konrad, wiceminister transportu, poinformowała, że na koniec tego roku wykorzystanie środków z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport wyniesie 185 mln EUR, a w przyszłym absorpcja ma wzrosnąć do 500 mln EUR. Drugie tyle mamy wydać z Funduszu Spójności.

Jerzy Polaczek zapowiedział też realizację inwestycji w lotnictwie. Poinformował, że opracowywany jest program wykorzystania środków unijnych na rozwój tej infrastruktury na lata 2007-13. Lotnictwo z programu Infrastruktura i Środowisko ma otrzymać 400 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu