Grupa WS i HUK Coburg wybrała markę Compensa

Łukasz Świerżewski
11-06-2002, 00:00

Trwają przetasowania w polskich spółkach grupy Wiener Städtische i HUK Coburg. Do końca roku Compensa-Życie przejmie Viennę Life, a połączone towarzystwo będzie się nazywało TUnŻ Compensa. Christian Brandstetter może natomiast zrezygnować z prezesury majątkowych Compensy i Herosa.

Zarządy Compensy-Życie i Vienny Life złożyły już do sądu plan połączenia obu spółek. Według naszych informacji, zakłada on przejęcie przez życiową Compensę znacznie mniejszej Vienny. Katarzyna Poremba, prezes VL, chętnie mówi o połączeniu spółek, unika jednak ujawnienia informacji o prawnej formie fuzji i przyszłym akcjonariacie.

— Akcjonariusze ustalili, że wymienią się akcjami obu firm i w ten sposób staną się udziałowcami połączonej spółki. Cały proces ma zakończyć się do końca roku — wyjaśnia szefowa VL.

Właścicielem Vienny Life jest austriackie towarzystwo Wiener Städtische, do którego należy też połowa Compensy-Życie. Resztę ma niemiecki HUK Coburg. Przedstawiciele obu zagranicznych akcjonariuszy mówili w grudniu 2001 r., że po połączeniu życiowych towarzystw obejmą po 50 proc. akcji nowej spółki.

Połączona życiowa spółka będzie się nazywała Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Compensa i miała takie samo zielone logo jak jej majątkowa imienniczka.

— Według badań marketingowych wszystkich naszych nazw, Compensa okazała się czwartą najczęściej rozpoznawaną marką na rynku ubezpieczeniowym. Wykorzystamy jednak nazwę Vienna Life. Nowe towarzystwo będzie miało dwie linie produktowe: z marką i symboliką muzyczną Vienny dla mieszkańców dużych miast i z nazwą Compensa dla klienta masowego — tłumaczy Katarzyna Poremba.

Od początku lipca przeprowadzona zostanie reorganizacja sieci sprzedaży łączonych spółek. Wprowadzony zostanie podział agentów na: zawodowych i wyłącznych, dwuzawodowców dorabiających w ubezpieczeniach oraz profesjonalistów zajmujących się wybranymi grupami docelowymi.

Na koniec 2001 r. Compensa-Życie miała 33,5 mln zł przypisu składki, a Vienna Life — 3,1 mln zł. Łącznie daje to 0,4-proc. udział w rynku. Skumulowana strata obu towarzystw wynosi ponad 35 mln zł.

Spokojnie nie jest też w majątkowej części austriacko-niemieckiej grupy. Jutro odbędą się w Wiedniu posiedzenia rad nadzorczych wszystkich polskich spółek, podczas których Christian Brandstetter, według naszych informacji, może zrezygnować z kierowania majątkowymi Compensą i Herosem. On sam nie potwierdza tych informacji. „Rzeczpospolita” podała, że następcą Christiana Brandstettera może zostać Bogusław Piechula, który złożył rezygnację ze stanowiska członka zarządu w polskich spółkach Generali.

Christian Brandstetter odpowiada za wszystkie inwestycje Wiener Städtische w naszej części Europy. Zaangażował się też głęboko w przekształcenia Compensy i Herosa, które w dużej części połączył operacyjnie. Po ewentualnej rezygnacji z prezesury w Polsce zasiądzie z pewnością w radach nadzorczych obu majątkowych spółek.

Przyjęcie przez połączone życiowe towarzystwo marki Compensa wskazuje, że w przyszłości obie majątkowe spółki zjednoczą się zapewne również pod tą nazwą. W 2001 r. towarzystwa te miały razem 273 mln zł przypisu składki, co daje 2,1-proc. udział w rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa WS i HUK Coburg wybrała markę Compensa