Guma próbuje odwrócić trend

opublikowano: 14-10-2014, 12:38

Notowania gumy wzrosły najmocniej od siedmiu miesięcy, po tym jak grupy producenckie z głównych krajów producentów surowca zgodziły się na podjęcie kroków mających na celu podniesienie cen z pięcioletniego minimum, informuje Bloomberg.

Cena kontraktów terminowych z opcją dostawy w marcu na Tokijskiej Giełdzie Towarowej podskoczyła o 3,5 proc. (najwyzsza dynamika od 11 marca) do 184,9 jenów za kilogram (1723 USD za tonę).

Bloomberg

Przedstawiciele branży producentów z Tajlandii, Indonezji, Wietnamu, Malezji i Kambodży oraz International Rubber Consortium uzgodnili, że powstrzymają się od sprzedaży poniżej bieżących cen. Wymieniona grupa odpowiada za 70 proc. światowej produkcji gumy.

Ceny na światowych giełdach od Tokio po  Singapur spadły w październiku do najniższych poziomów od ponad pięciu lat w związku ze spekulacjami, że spowolniony zostanie popyt ze strony chińskiej gospodarki, największego konsumenta. Branża boryka się też z ogromną nadpodażą. Jest jednak szansa, jak ocenia „The Rubber Economist”, branżowa firma doradcza z Londynu, że jeśli rolnicy zmniejsza produkcję (niezadowoleni z poziomu cen), to nadpodaż w 2015 r. spadnie do 43 tys. ton z 292 tys. w roku obecnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane