Guz: bezrobocie spada, bo ludzie wyjeżdżają za chlebem

PAP
opublikowano: 01-05-2015, 13:25

Szef OPZZ Jan Guz w przemówieniu podczas wiecu z okazji Święta Pracy wezwał rządzących, by poważnie potraktowali postulaty pracujących oraz emerytów i rencistów. Jak zauważył władza szczyci się, że spada bezrobocie, ale - mówił - ono spada, bo ludzie wyjeżdżają zagranicę za chlebem.

Przedstawiciele PPS, OPZZ i SLD złożyli w piątek przed południem kwiaty pod pomnikiem na pl.Grzybowskim w Warszawie upamiętniającym demonstrację PPS z 1904 roku. W tym roku w stolicy nie odbył się pochód z okazji święta 1 maja.

Guz zauważył, że 1 maja w Polsce w ponad 300 miejscach odbywają się pikiety i manifestacje. "Na tych manifestacjach hasła od stuleci są ciągle te same" - podkreślił. Jak dodał postulaty wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i godnych zarobków są wciąż niespełnione i brakuje deklaracji, że będą zrealizowane.

Lider OPZZ zadeklarował, że jego związek nie ustanie w walce o 8-godzinny dzień pracy, płacę minimalną w wysokości połowy średniej krajowej i godzinową stawkę wynagrodzenia.

"Nie ustaniemy w walce o tworzenie nowych miejsc pracy, bo zatrudnionych jest coraz mniej. Władza się szczyci, że spada bezrobocie, ale ono spada, bo ludzie wyjeżdżają zagranicę za chlebem. Wzywamy rządzących, by poważnie potraktowali postulaty pracujących i emerytów i rencistów" - podkreślił Guz.

O potrzebie zrealizowania postulatów socjalnych mówił też sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. Według niego w kilkuset manifestacjach w całej Polsce weźmie udział ponad milion osób, które będą domagać się uczciwych wynagrodzeń i godzinowej stawki wynagrodzenia.

"Przed nami wielkie wyzwanie - wybory parlamentarne 2015 roku. Lewica w polskim parlamencie musi być gwarantem tego, że polska prawica nie postawi na liberalizm. Nie da ukraść osiągnięć 25 ostatnich lat, ale i Polski z okresu PRL-u i międzywojennego" - oświadczył Gawkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Guz: bezrobocie spada, bo ludzie wyjeżdżają za chlebem