Gwarancje z Cosme mają wzięcie wśród firm

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

Mali i średni gracze coraz chętniej sięgają po gwarancje Cosme, które oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Mali i średni gracze coraz chętniej sięgają po gwarancje Cosme, które oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Bez nich wielu przedsiębiorców nie mogłoby liczyć na kredyt. Chodzi o gwarancje, które zabezpieczają spłatę 80 proc. wartości kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Co ważne, maksymalna kwota zadłużenia nie może przekraczać 600 tys. zł.

Od początku obecnej unijnej perspektywy BGK udzielił firmom MŚP 9012 gwarancji (z regwarancją EFI) na kwotę ponad 1,4 mld zł (dane na 30 czerwca).

— Bank Gospodarstwa Krajowego stwarza polskim przedsiębiorcom warunki do rozwoju. Wiemy z doświadczenia, że gwarancja jest najbardziej efektywnym instrumentem wsparcia firm — podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Warto podkreślić, że beneficjentami programu Cosme mogą być również przedstawiciele biznesu, którzy wyczerpali limit pomocy de minimis. Preferencyjne kredyty z gwarancją Cosme są dostępne także w banku Pekao. Oferta jest skierowana m.in. do start-upów i firm działających na rynku dłużej niż trzy lata. Bank wymaga od nich niższego wkładu własnego — na poziomie ok. 10 proc. Ze wsparcia mogą skorzystać również spółki mające gorszy rating kredytowy.

WAŻNE DANE:

1,7 mld zł Taką wartość kredytów zabezpieczonych gwarancjami z programu Cosme przyznano do tej pory mikro, małym i średnim firmom.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.bgk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

BGK