Gwiazdowski: Belka nie ma pomysłu na walkę z bezrobociem

opublikowano: 14-05-2004, 16:56

PAP: Premier Marek Belka nie zaproponował w expose rozwiązań strategicznych i długofalowych, nie ma też skutecznego pomysłu na walkę z bezrobociem - powiedział PAP ekspert Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski.

Belka zapowiedział w piatek, że walka z bezrobociem będzie jednym z głównych priorytetów jego rządu. Pod koniec tego roku liczba bezrobotnych powinna spaść do poniżej 3 mln. Zapowiedział m.in. refundację składek na ubezpieczenia społeczne dla pracodawców.

"Pomysł, że będziemy zwalczać bezrobocie, czasowo zawieszając składki dla jednych i podwyższając w zamian składki dla drugich, jest absolutnie nieskuteczny w dłuższej perspektywie. W związku z tym w głównym punkcie swojego programu Belka nie ma programu" - powiedział.

Podkreślił, że rozwiązaniami, które trwale przezwyciężyłyby tendencję wzrastającego bezrobocia, powinna być deregulacja gospodarki, prywatyzacja i zmniejszenie obciążeń fiskalnych nałożonych na pracę.

"Koncentrowanie się na instrumentach, które spowodują, że bezrobocie może spadnie do 18 proc. to nie jest myślenie strategiczne. To jest mieszanie w tym kotle, żeby się nie przypalało" - powiedział Gwiazdowski.

Dodał, że bezrobocie zmniejszone do 15 procent byłoby wciąż plagą społeczną. Rząd powinien znaleźć instrumenty, które spowodują jego zmniejszenie do 5-6 proc.

Premier zapowiedział też w expose kontynuację prywatyzacji w celu modernizacji gospodarki. Miałoby się to dokonywać w drodze ofert publicznych, aby wzmocnić giełdę.

Zdaniem Gwiazdowskiego, nie można nie zgodzić się z takimi zapowiedziami, ale są one zbyt ogólnikowe.

"Chciałbym się dowiedzieć, co premier zamierza zrobić z PZU, z PKN Orlen i z Hutą Częstochowa" - powiedział.

Według niego, expose nie zawiera nowych elementów.

"Było wiadomo, że premier powie to, co powiedział" - ocenił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gwiazdowski: Belka nie ma pomysłu na walkę z bezrobociem