Haier chce zagrać o Fagora

Chińczycy złożyli ofertę „na oko” lepszą niż BSH, ale… cztery miesiące po zamknięciu przetargu. Dziś się okaże, czy będzie brana pod uwagę

Niespodziewany zwrot akcji w transakcji przejęcia schedy po upadłym Fagor- Mastercook, która ciągnie się od końca 2013 r. Do gry o wrocławską fabrykę wchodzą Chińczycy. — Dostałam ofertę od firmy Haier, ale na razie tylko mejlem, czekam na kuriera. Spółka chce wpłacić 15 mln zł wadium i oferuje 30 mln EUR. Zamierza uruchomić produkcję jeszcze w tym roku i zatrudnić 300-500 osób — mówi Teresa Kalisz, syndyk FagorMastercook.

Jarosław Horobiowski, sędzia komisarz VIII Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, powołał wczoraj zastępcę syndyka, a na środę zwołał spotkanie rady wierzycieli.

— We wtorek sędzia komisarz ma podjąć decyzję. Niewykluczone, że zobowiąże mnie, bym 16 kwietnia podpisała umowę z BSH. Uważam, że należy wziąć ofertę Haiera pod uwagę, ale wiatry we Wrocławiu mi nie sprzyjają — mówi Teresa Kalisz.

Bez precedensu

Syndyk „ma na pieńku” z radą wierzycieli, która 4 marca podjęła uchwałę o jej odwołaniu. Poszło o ofertę BSH, którą syndyk uznała za nieatrakcyjną. Niemiecki koncern AGD jako jedyny przystąpił do przetargu zakończonego w ubiegłym roku. Teresa Kalisz nie chciała przyjąć oferty, ale sędzia komisarz 15 grudnia zdecydował, że należy to zrobić, a rada wierzycieli zaakceptowała propozycję BSH.

Syndyk kilkakrotnie odmówiła podpisania umowy. Sędzia komisarz ukarał ją upomnieniem. Jednak w lutym tego roku kilku wierzycieli złożyło wniosek o wyłączenie z procesu sędziego komisarza, a potem — o wyłączenie wszystkich sędziów z Dolnego Śląska, co zablokowało transakcję. W połowie marca Sąd Najwyższy oddalił wniosek.

Na wylocie

BSH, który zapowiedział, że oferta jest ważna do 17 kwietnia, proponuje 100 mln zł (początkowo było 90 mln zł, ale kwota została podniesiona). Spółka nie przejmuje zwalnianych pracowników. Zamierza zainwestować we wrocławskie zakłady 120 mln zł i w 2017 r. przyjąć 300-500 pracowników. Dziś we wrocławskiej fabryce pracują 753 osoby. Pracę mają tylko do 30 kwietnia. — 15 kwietnia mamy skończyć produkcję dla Brandta. Odprawy mają być wypłacone w 50 proc. Absencja wynosi 30 proc.

Ludzie szukają pracy. Ponad 100 osób zatrudnił Whirlpool — referuje Lech Bąk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w FagorMastercook. Oferta Haiera pojawiła się dość późno.

— Do sądu trafiło pismo w wersji elektronicznej, edytowalnej, niepodpisane. Oferta Haiera jest pod względem wartości taka sama jak BSH, ale ma bardzo wiele warunków zawieszających i obejmuje dodatkowo zakup zapasów i wyrobów gotowych w magazynach wycenianych na kilkanaście milionów złotych. Należałoby ją potraktować tak jak pozostałe oferty złożone po zamknięciu przetargu w grudniu ubiegłego roku — uważa Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który reprezentuje miasto w radzie wierzycieli.

Pod koniec ubiegłego roku ofertę złożyła spółka MasterCook, która nie przystąpiła do przetargu, ale proponowała 140 mln zł (z VAT, czyli 113,8 mln zł netto) i utrzymanie 500 miejsc pracy, choć z zastrzeżeniem,że te warunki mogą się zmienić, jeśli spółka nie zdobędzie kontraktów. Oferta nie została przyjęta.

Tu trzeba być

Polska jest największym w Europie producentem AGD — w ubiegłym roku powstało tu niemal 20,2 mln sztuk urządzeń tzw. dużego AGD wobec 17,8 mln rok wcześniej. Zakłady FagorMastercook we Wrocławiu to cztery fabryki: kuchni i piekarników, lodówek, pralek i zmywarek o mocach 1,3–1,4 mln sztuk urządzeń. Haier to ostatni z wielkich producentów AGD, który jeszcze nie ma fabryk w Polsce, choć podchody trwają już kilka lat.

We wrześniu 2013 r. Haier i Fagor ogłosiły stworzenie spółki joint venture, która miała zainwestować we Wrocławiu 240 mln zł w produkcję lodówek. Gdy jesienią 2013 r. Fagor ogłosił bankructwo, Haier zrezygnował ze wspólnego projektu. Już rok wcześniej „PB” informował, że Chińczycy myślą o fabryce w Polsce. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Haier chce zagrać o Fagora