Handlowy: Kołodko wzywa RPP do redukcji stóp o 300 pkt

opublikowano: 06-02-2003, 17:42

Jutro GUS opublikuje dane dotyczące cen żywności za I i II połowę stycznia. Informacja ta pozwoli dokładniej ocenić jakiego poziomu inflacji można się spodziewać w całym miesiącu. Według naszej prognozy ceny żywności wzrosły w styczniu o 0,5% powodując spadek inflacji do kolejnego, historycznego poziomu 0,6% YoY. Tymczasem zaniem Ministra Finansów będzie to 0,5% r/r wobec 0,8%r/r w grudniu 2002 roku. Oficjalne dane GUS opublikuje 17 lutego.

Według prognozy Grzegorza Kołodki niski poziom inflacji (poniżej 1% r/r) powinien też utrzymać się w nadchodzących miesiącach, a potem inflacja będzie oscylować wokół 1,0-1,2% r/r. Nie ma wątpliwości, że brak presji inflacyjnej przemawia za dalszymi obniżkami stóp procentowych.

Wicepremier twierdzi, że w obecnej chwili jest miejsce na obniżkę stóp aż o 300 pkt. bazowych. Tymczasem jeszcze wczoraj Minister Gospodarki Jerzy Hausner twierdził, iż to nie stopy stanowią problem, a wysoki kurs złotego osłabiający polski eksport. W kwestii złotego podobne zdanie prezentuje też Kołodko, mówiąc iż obecny kurs złotego jest „irracjonalnie nadwartościowy”. Pomimo, iż Minister Finansów podtrzymał prognozę wzrostu PKB w tym roku na poziomie 3,5% to podkreślił , iż aby ożywienie eksportu, widoczne w II półroczu 2002 roku, mogło się utrzymać konieczny jest konkurencyjny kurs złotego, a jedynym sposobem na to jest radykalna obniżka stóp procentowych. Dodatkowo Kołodko powiedział też, iż spodziewa się wzrostu PKB o około 2,5% w pierwszym kwartale 2003 roku wobec 0,4% w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei styczniowa stopa bezrobocia wyniosła około 18,2%.

Wg Kołodki zbliżamy się jednak już do przełomowego momentu, kiedy sytuacja na rynku pracy zacznie się poprawiać, choć nie powiedział kiedy to może nastąpić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu