Harlem Gospel Choir

Robert Buczek
opublikowano: 16-12-2005, 00:00

Już za kilka dni — 19 grudnia w Filharmonii Krakowskiej o godz. 17.30 i 20.00 — będzie można wysłuchać muzyki śpiewanej przez Harlem Gospel Choir.

Grupa powstała w 1986 r. — debiutowała występem na urodzinach Martina Lutera Kinga Jr. w Cotton Clubie — z inicjatywy znanego i cenionego producenta i menedżera muzycznego Allena Baileya. Ten, zmęczony pracą z gwiazdorami, postanowił założyć zespół, który z jednej strony miał za zadanie prezentację najlepszych, najmocniejszych głosów i najwybitniejszych talentów wokalnych Harlemu (zespół tworzą wyłącznie czarni Afroamerykanie), a z drugiej kultywować tradycję czarnej, amerykańskiej muzyki, a więc bluesa, jazzu, spirituals i gospel. Jednocześnie od początku naczelnym założeniem działania chóru była twórczość non profit — dochody uzyskane z płyt i koncertów chór przekazuje na cele charytatywne, artyści utrzymują się z innych źródeł. Harlem Gospel Choir na co dzień występuje w różnych kościołach Harlemu, regularnie koncertuje w słynnym Cotton Clubie, a także gra trasy koncertowe na całym świecie, niezmiennie wywołując żywiołowe reakcje publiczności.

Ostatnie, najgłośniejsze w świecie koncerty chóru to występ w ubiegłym roku wraz z U2 podczas „World of Hope”, czyli koncertu charytatywnego na rzecz ofiar AIDS w Afryce, oraz koncerty dla Ojca Świętego Jana Pawła II. W Filharmonii Krakowskiej Harlem Gospel Choir, oprócz standardów czarnej muzyki, wykona utwór zatytułowany „How Excellent”, będący hołdem dla Jana Pawła II.

A już dzisiaj (16. XII, godz. 20.00) warto wybrać się do Blue Note Jazz Clubu w Poznaniu, gdzie z towarzyszeniem tria najlepszego polskiego gitarzysty Jarka Śmietany wystąpi tyleż utalentowana, co urodziwa, znakomita wokalistka i pianistka Karen Edwards.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Harlem Gospel Choir