Helikopter w leasingu

opublikowano: 22-10-2015, 22:00

Choć najbardziej z leasingiem kojarzą się samochody, to polskie przedsiębiorstwa równie chętnie korzystają z niego przy innych pojazdach

KOMENTARZ

ROBERT SOKOŁOWSKI

dyrektor sprzedaży korporacyjnej w BZ WBK Leasing

Choć najbardziej z leasingiem kojarzą się samochody, to polskie przedsiębiorstwa równie chętnie wykorzystują ten sposób finansowania do zakupu maszyn rolniczych, budowlanych i przemysłowych. Coraz częściej dotyczy to także sprzętu medycznego i IT. A ponieważ firmy udzielające takiego finansowania są coraz bardziej elastyczne — wyleasingować można dziś praktycznie każdy środek trwały. W BZ WBK Leasing są to np. inwestycje w parki maszynowe, różnorodne maszyny, np. do obróbki mięsa, produkcji mebli czy pieluchomajtek. Nasi klienci coraz częściej finansują w ten sposób niewielkie samoloty bądź helikoptery.

Do najciekawszych środków trwałych, które sfinansowała nasza spółka, należą m.in.: katamaran, samolot, linia do produkcji pieluchomajtek, farmaceutyków, mebli, szyb, betonu czy też linie do sortowania odpadów. Innymi przykładami są instalacje do recyklingu silników elektrycznych, linie do produkcji i konfekcjonowania wody, elementy wyposażenia kin czy sprzęt telewizyjny (tory do kamer, wyposażenie studia). Różnorodność widać nie tylko w finansowanym sprzęcie, lecz także w jego wartości. W tym roku sfinansowana została np. waga sklepowa czy też stół zabiegowy o jednostkowej wartości ok. 1 tys. zł. Na drugim biegunie znajduje się linia do obróbki mięsa, której wartość netto wynosi ok. 20 mln zł, czy zautomatyzowana dwustronna linia do produkcji elementów meblowych za ok. 14 mln zł. Bardzo często leasingiem lub pożyczką wspierane są przedsiębiorstwa, które sprawnie pozyskują pieniądze unijne.

Są również firmy, które decydują się na leasingowanie sprzętu IT. Jednak w tej sytuacji decyzja o finansowaniu zapada, gdy spółka potrzebuje większej liczby urządzeń. Natomiast w przypadku oprogramowania przeważnie decydujemy się na transakcję, gdy umowa licencyjna zawiera zapisy dotyczące możliwości przeniesienia prawa własności finansowanego przedmiotu na podmiot trzeci. Są to wyjątkowo trudne i skomplikowane transakcje, które nie występują często.

Podejmując decyzję o zakupie każdego środka trwałego, warto zawsze zadać sobie pytanie, w jaki sposób taki zakup sfinansować — z kapitałów własnych, kredytu czy może właśnie w formie leasingu? Finansując z własnych pieniędzy, przedsiębiorca zamraża kapitał, który mógłby być wykorzystany w inny sposób — na kapitał obrotowy, remonty itd. Zewnętrzne finansowanie jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają wystarczającej gotówki na sfinansowanie potrzebnego sprzętu czy pojazdu lub nie chcą naruszać oszczędności. Dzięki skorzystaniu z usług np. firmy leasingowej inwestujący może skupić się na jakości i wydajności potrzebnego sprzętu, a nie na jego cenie. Jednak przygotowanie i realizacja umowy leasingu wymaga zaangażowania czasu i osób, stąd zakładamy, że wartość przedmiotu leasingu (grupy przedmiotów w jednej umowie) nie powinna być niższa od kilkunastu tysięcy złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Helikopter w leasingu