Hellmann podsumował rok

Marcin Bołtryk
opublikowano: 27-04-2006, 00:00

Operator logistyczny Hellman Worldwide Logistics zamknął rok finansowy 2005. Przedsiębiorstwo zanotowało wzrost obrotów.

W porównaniu z 2004 r. obroty Hellman Worldwide Logistics (HWL) zwiększyły się o 17,5 proc. Po uwzględnieniu różnic kursowych wzrost jest jednak nieco mniejszy, bo wynosi 10,2 proc.

Drogowy najsłabiej

Wzrost obrotów do blisko 2,5 mld EUR miał pozytywny wpływ także na stan zatrudnienia. Liczba pełnoetatowych pracowników firmy na całym świecie wzrosła z 6 tys. do 6,5 tys. Aż 190 z prawie 500 osób zostało zatrudnionych w Niemczech.

Wśród usług tradycyjnych największy wzrost przychodów zanotowano w przewozach lotniczych (o 25,2 proc.) oraz morskich — o 20,6 proc. Najmniej zwiększyły się wpływy z przewozów lądowych (1,8 proc.). Zdaniem przedstawicieli HWL, jest to wynik silnej presji na obniżanie cen, jaka występuje na rynku przewozów drogowych.

— Na wzrost obrotów ogromny wpływ miały zmiany wartości dolara amerykańskiego, w stosunku do euro — podkreśla Jost Hellmann, udziałowiec i prezes HWL.

Intratne spółki

Głównym motorem wzrostu obrotów w 2005 r. były rynki obydwu Ameryk. Za nimi uplasowały się kraje regionu Azji, a następnie Europy i Afryki. Mimo niższego wzrostu, największą część obrotów — aż 55,8 proc. wypracowano w regionie Europy i Afryki.

— W 2005 r. udało się rozbudować ofertę usług w krajach Ameryki Południowej. W USA intensywnie rozwijał się popyt wewnętrzny. Ekspansywnie rozwija się także Azja, szczególnie Chiny kontynentalne — podkreśla Jost Hellmann.

W kwietniu 2005 r. HWL przejął wszystkie udziały w dotychczasowej spółce joint venture w Holandii. W sierpniu 2005 r. utworzono w Chile z firmą Alfinco spółkę joint venture oferującą rozwiązania logistyczne dla produktów łatwo się psujących. W październiku 2005 r. powstała zaś spółka joint venture z firmą Hemas na Sri Lance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy