Hestia górą

Joanna Barańska
opublikowano: 09-08-2005, 00:00

Sopocka firma nie musi płacić przedsiębiorcy odszkodowania za ukradziony sprzęt, gdyż ten... nie ubezpieczył mieszkania na firmę.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może stosować tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli zastrzegać, że w przypadku pewnych zdarzeń ubezpieczenie nie działa. Może więc oferować pakiet ubezpieczeń tylko dla osób fizycznych, gdzie ochroną nie są objęte przedmioty służące działalności gospodarczej — tak wynika z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK).

Piotr. F. jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wykupił on w STU Ergo Hestia pakiet Hestia 7, oferujący m.in. kompleksowe ubezpieczenie domu czy mieszkania. Dwa lata temu Piotrowi F. skradziono m.in. sprzęt komputerowy. Hestia odmówiła wypłaty odszkodowania, ponieważ faktury za sprzęt były wystawione nie na Piotra F., lecz na jego firmę.

Piotr F. dopiero wówczas przeczytał ogólne warunki ubezpieczenia i stwierdził, że nie podobają mu się zapisy, że ewentualne spory między ubezpieczycielem a klientem rozstrzyga sąd w Sopocie i że przedmioty służące działalności produkcyjnej, usługowej lub handlowej nie są chronione przez pakiet Hestia 7. Zaskarżył te zapisy do SOKiK i przegrał. Sąd kazał Hestii skreślić z umów klauzulę o sądzie w Sopocie, ale w sprawie wyłączeń odpowiedzialności przyznał rację ubezpieczycielowi. Hestia argumentowała zaś, że pakiet Hestia 7 jest przeznaczony dla osób fizycznych.

Apelacji nie będzie: Piotr F. spóźnił się o dzień z jej złożeniem. SOKiK odmówił przywrócenia terminu do apelacji, bo skarżący powołał się na... nieznajomość prawa.

— Nieznajomość prawa szkodzi. Szkoda. To mogłaby być ciekawa sprawa — westchnął sędzia Bogdan Gierzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Hestia górą