Hexal może zmienić plany

Katarzyna Kozińska
30-11-2001, 00:00

Hexal Polska, spółka zależna drugiego pod względem wielkości niemieckiego producenta leków generycznych, zamierza wiosną 2002 r. rozpocząć inwestycje w Warszawie. Firma może jednak wstrzymać realizację projektu wartego ponad 60 mln zł.

Spółka Hexal Polska, importer leków generycznych niemieckiej spółki Hexal, przygotowuje się do uruchomienia w Polsce zakładu produkcyjnego. Wkrótce Hexal wybierze firmę, która wiosną przyszłego roku ma rozpocząć budowę pierwszej części nowej siedziby spółki.

— Za 30 mln DEM chcemy wybudować w Warszawie zakład produkcyjny, hurtownię leków i siedzibę dla pracowników administracji. Kupiliśmy już 1,5 ha ziemi. To ma być pierwszy etap budowy, który może potrwać 11-16 miesięcy. Od razu zaplanowaliśmy, że w przyszłości zakład i hurtownia będą dwa razy większe. Na całą inwestycję zamierzamy wydać około 140 mln zł — mówi Andrzej Trzeciakowski, dyrektor generalny Hexal Polska.

Choć firma od dwóch lat przymierza się do budowy zakładu w Polsce, nie jest to dobry moment na podjęcie decyzji o realizacji inwestycji. Może się okazać, że będzie zmuszona do rezygnacji z powodu braku sprzyjających warunków rozwoju dla firm zagranicznych.

— Inwestycja umożliwiłaby produkcję w Polsce importowanych leków. Dwie ustawy — o cenach oraz prawo farmaceutyczne — niosą jednak ze sobą dużo niepewności co do dalszych losów firm farmaceutycznych. Nie ma do nich rozporządzeń wykonawczych, które jasno określiłyby zasady prawno-podatkowe działania firm. Nie jest też znany sposób ustalania cen urzędowych oraz nowe zasady tworzenia list refundacyjnych. Trudno jest więc podejmować decyzje tak dużej wagi finansowej — mówi Andrzej Trzeciakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hexal może zmienić plany