Hindusi odchudzą samochody

Barbara Warpechowska
opublikowano: 25-09-2014, 00:00

Nowe gatunki stali zaprezentował ArcelorMittal. Ich zastosowanie pozwoli odchudzić samochody.

Serię produktów Fortiform opracowały zespoły badań i rozwoju ArcelorMittal w Maizières-lès-Metz we Francji oraz w Chicago. Początkowo będą produkowane w dwóch belgijskich oddziałach w Gent oraz Kessales koło Liège. Fortiform należy do stali o podwyższonej wytrzymałości AHSS przeznaczonych do tłoczenia na zimno. Pozwala na wykorzystanie mniejszej ilości stali przy zachowaniu tych samych parametrów sztywności i wytrzymałości wykonanych elementów, a tym samym zmniejszyć ich masę o 20 proc. W skład serii wchodzą trzy gatunki stali. Pierwszy — Fortiform 1050 przeszedł pomyślnie testy u globalnych producentów samochodów. Już zatwierdzono jego wykorzystanie. Ma być stosowany do produkcji elementów odpowiadających za bezpieczeństwo. Pierwsze produkowane, z wykorzystaniem tej stali, auta pojawią się na rynku w roku 2017. Dwa pozostałe gatunki Fortiform 980 oraz Fortiform 1180, zostaną wprowadzone do użycia między 2014 a 2017 r. Próbki będą dostępne dla producentów samochodów do testów pod koniec tego roku, natomiast produkcja przemysłowa rozpocznie się w 2015 r. Nowa stal to atrakcyjna propozycja dla motoryzacji.

LELKKIE JEST EKOLOGICZNE
LELKKIE JEST EKOLOGICZNE
Auta z nowych gatunków stali będą średnio o 12 kg lżejsze i dzięki temu będą emitowały mniej dwutlenku węgla.
BLOOMBERG

Producenci, aby spełnić przyszłe przepisy dotyczące emisji spalin muszą zmniejszyć masę pojazdów. Zmniejszenie masy samochodu o 12 kg powoduje redukcję emisji dwutlenku węgla o 1 g/km. Normy UE zakładają, że w 2015 r. średnia emisja samochodów ma zejść do 130 g/ km i do 95 g dwutlenku węgla na kilometr do 2021 r. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w 2012 r. poziom ten wynosił 136,6 g/km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane