Hipoteczna jawność

Krzysztof Szwaj
opublikowano: 29-06-2010, 00:00

Przeglądanie ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie elektronicznym od niedawna stało się w Polsce znacznie łatwiejsze, a to dzięki udostępnionej na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości bezpłatnej i powszechnie dostępnej przeglądarce ksiąg wieczystych. Dotychczas takie przeglądanie bywało dość czasochłonne, gdyż wiązało się z koniecznością osobistej wizyty w sądzie.

Powszechnie dostępna internetowa przeglądarka, wdrożona w związku z postępującym procesem informatyzacji sądów, niewątpliwie przyczyni się do pełniejszej realizacji zasady jawności ksiąg wieczystych, a także do zwiększenia w Polsce bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Trzeba bowiem pamiętać, że księgi wieczyste są jawne i nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów do danej księgi ani też wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę.

Umożliwienie internetowego dostępu do treści ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie elektronicznym jest istotnym ułatwieniem, ale w praktyce niekiedy powstaje potrzeba przedstawienia wiarygodnego dokumentu stwierdzającego stan prawny nieruchomości. Dlatego tak duże znaczenie ma przepis, że odpisy ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym wystawione w formie papierowej przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych mają moc dokumentów wydawanych przez sąd.

Krzysztof Szwaj

radca prawny kancelarii Chałas i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Szwaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu